Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie! - dla niebezpiecznych zachowań na drodze

Data publikacji 19.10.2016

Jazda z nadmierną prędkością, nieprawidłowe wyprzedzanie, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu i brawura to w dalszym ciągu najczęstsze przyczyny wypadków. Mimo systematycznych kontroli, reagowania przez mundurowych na wszelkie naruszenia przepisów, nie brakuje amatorów niebezpiecznej jazdy.

Na bezpieczeństwo w ruchu drogowym wpływają różne czynniki. Są nimi kierowcy, ich zachowanie i poszanowanie prawa oraz innych użytkowników dróg, samochody, które są coraz nowsze i coraz bardziej bezpieczne, drogi, które buduje się w naszym kraju. Nie można jednak zapomnieć o działalności policyjnych patroli w zakresie efektywnego nadzoru nad ruchem drogowym oraz szeregu akcji prowadzonych przez mundurowych na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Podczas służby na drogach województwa lubelskiego policjanci Ruchu Drogowego od początku roku ujawnili blisko 152 tys. wykroczeń, ujawnili także prawie 3200 kierujących znajdujących się w stanie nietrzeźwości bądź po użyciu alkoholu.

W ciągu dziewięciu miesięcy roku 2016 doszło na Lubelszczyźnie do 914 wypadków, zginęło 129 osób a 1087 odniosło obrażenia. W ubiegłym roku, w tym samym okresie doszło do 910 wypadków, w których zginęło 128 osób. Co warto podkreślić zmniejszyła się liczba zdarzeń z udziałem pieszych ze 199 do 192, co wpłynęło jednocześnie na mniejszą liczbę ofiar śmiertelnych: w 2015 roku było ich 37, w tym 24. Tylko we wrześniu bieżącego roku w województwie lubelskim odnotowano 132 wypadki, w których zginęło 14 osób, a 159 odniosło obrażenia.  W ubiegłym roku, tylko we wrześniu, zginęło 15 osób.

Przy tej okazji, ku przestrodze publikujemy zapis monitoringu ze zdarzenia, do którego doszło wczoraj, 18.10.br., przy ul. Lubartowskiej. Na nagraniu z monitoringu widać mężczyznę, który wjeżdża rowerem na bus pas, a następnie przejeżdża linię ciągłą. Po chwili znajduje się na masce samochodu.

Film Rowerzysta potrącony przez samochód

Pobierz plik Rowerzysta potrącony przez samochód (format mp4 - rozmiar 15.12 MB)

Pamiętajmy także o obowiązku korzystania z odblasków. Rowerzysta bądź pieszy poruszając się po zmroku, na nieoświetlonym odcinku drogi, dodatkowo podczas opadów deszczu, nie zdaje sobie sprawy jakie powoduje zagrożenie. Ubrany w ciemną odzież, bez odblasku, jest kompletnie niewidoczny dla jadących pojazdów. W ten sposób bezmyślnie ryzykuje własne zdrowie i życie.

Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez tych użytkowników sprawia, że dochodzi do wielu wypadków. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć taką osobę.

Funkcjonariusze ruchu drogowego apelują o rozsądek za kierownicą! Przypominamy także, w komendzie wojewódzkiej Policji w Lublinie działa specjalna grupa powołane właśnie do zwalczania agresji drogowej. Funkcjonariusze mają za zadanie odnajdywać i analizować zamieszczane w sieci filmy pokazujące brawurową jazdę, tak by można było dotrzeć do tych kierowców, którzy łamią przepisy i popełniają wykroczenia. Osoby będące świadkami niebezpiecznych zachowań na drodze, które dysponują nagraniami, mogą je przesłać na adres stopagresjidrogowej@lu.policja.gov.pl.

(KWP w Lublinie / mw)

 

Powrót na górę strony