Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obywatelska postawa godna pochwały

Data publikacji 24.10.2016

Komendant Powiatowy Policji w Ostrowie Wielkopolskim podinsp. Zbigniew Raczak spotkał się z 15-letnim mieszkańcem Ostrowa Wielkopolskiego. Zdecydowana i odważna postawa młodego chłopaka umożliwiła kilka dni temu zatrzymanie nietrzeźwego kierującego, który zbiegł z miejsca kolizji. W spotkaniu uczestniczył również Starosta Powiatu Ostrowskiego Paweł Rajski. Z kolei prawie półtora promila alkoholu miał kierujący fiatem Seicento, 30-letni mieszkaniec Łukowa. Kierującego autem mężczyznę zatrzymała 21-latka ze swoją mamą. Gdy nietrzeźwy chciał jeszcze odjechać to kluczyki od jego auta zabrał dostawca pizzy. Teraz grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.

W piątek (21 października br.) w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim, odbyło się uroczyste spotkanie z 15-latkiem i jego ojcem. Młody chłopak ujął nietrzeźwego kierującego, który oddalił się z miejsca kolizji drogowej.

Przypomnijmy, w sobotę 15 października br. dyżurny ostrowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na ulicy Długiej. Ustalono, że kierujący samochodem marki Peugeot nie zachował bezpiecznego odstępu i uderzył w tył poprzedzającego go pojazdu. Sprawca odjechał z miejsca zdarzenia. Chwilę później policjant dyżurny otrzymał kolejną informację, że na innej ulicy doszło do zdarzenia drogowego i sprawca oddala się z miejsca zdarzenia. Kierujący peugeotem zjechał na przeciwny pas ruchu i doprowadził do zderzenia czołowego z innym pojazdem. Wszystko wskazywało na to, że kierujący samochodem może być pijany. Natychmiast na miejsce pojechały policyjne patrole. Na miejscu policjanci zastali świadków oraz osobę, która ujęła sprawcę oddalenia się z miejsca zdarzenia.

Okazało się, że 15-letni chłopak, który ujął nietrzeźwego kierującego, gdy tylko usłyszał huk, natychmiast wybiegł z domu. Od świadków zdarzenia dowiedział się, że sprawca uciekł. Pytając przechodniów o wygląd mężczyzny, 15-latek podjął pościg za uciekinierem. Na ulicy Chłapowskiego ujął podejrzewanego mężczyznę o spowodowanie kolizji, następnie doprowadził go do miejsca zdarzenia.

Kierowcą peugeota, który spowodował kolizję i zbiegł okazał się 34-letni mężczyzna, a przeprowadzone przez policjantów badanie wykazało, że w jego organizmie znajduje się ponad 2,5 promila alkoholu.

Komendant Powiatowy Policji w Ostrowie Wielkopolskim podinsp. Zbigniew Raczak oraz Starosta Powiatu Ostrowskiego Paweł Rajski, gratulowali młodemu mężczyźnie. W skierowanych do niego słowach Komendant Raczak podkreślił, że reakcja na zachowanie 15-latka, jest budującym przykładem braku społecznego przyzwolenia dla kierujących, którzy stwarzają niebezpieczeństwo na drodze i wsiadają za kierownicę po alkoholu. Wyraził słowa uznania za obywatelską postawę i troskę o wspólne dobro oraz bezpieczeństwo. Gratulował jednocześnie cywilnej odwagi i zaangażowania. Komendant życzył gościom spełnienia życiowych planów i wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w dążeniu do zamierzonych celów.

Z rąk Komendanta podinsp. Zbigniewa Raczaka oraz Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego panowie otrzymali listy gratulacyjne i drobne upominki.

W piątkowy wieczór (21 października br.), dyżurny łukowskiej komendy policji został telefonicznie powiadomiony o zatrzymaniu nietrzeźwego kierowcy na ul. Prusa. Policjanci z łukowskiej drogówki, którzy udali się we wskazane miejsce, dowiedzieli się od 21-letniej łukowianki, że kilka minut wcześniej kierowca fiata seicento, na jednym ze skrzyżowań nie ustąpił jej pierwszeństwa przejazdu i zmusił do gwałtownego hamowania.

Młoda kobieta była zdziwiona takim zachowaniem kierowcy fiata, domyśliła się, że może on być pod działaniem alkoholu. Pojechała swym autem za tym pojazdem i po kilkudziesięciu metrach wyprzedziła fiata, zmuszając jego kierującego do zatrzymania. Gdy młoda kobieta otworzyła drzwi seicento, to zorientowała się, że kierowca jest pod działaniem alkoholu. Jej mama natychmiast wezwała policję. W międzyczasie nietrzeźwy chciał odjechać swym autem, lecz gdy cofał drogę zajechał mu samochód z pizzeri. Mężczyzna z tego auta wyjął kluczyki ze stacyjki fiata i przekazał je 21-latce.

Policjanci, którzy przyjechali do ujętego mężczyzny stwierdzili, że kierujący fiatem seicento 30-latek z Łukowa miał prawie półtora promila alkoholu w organizmie. Wkrótce usłyszy on zarzuty, grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności i utrata uprawnień do kierowania nawet do 10 lat.

To kolejny w ostatnich dniach przypadek obywatelskiego zatrzymania nietrzeźwego kierowcy w Łukowie. Apelujemy zarówno do kierowców jak i do postronnych osób by nie stojąc obojętnie uniemożliwiali jazdę za kierownicą tym, którzy spożywali alkohol, by o swych spostrzeżeniach informowali policjantów. Nie reagując na naganne zachowanie dajemy przyzwolenie nietrzeźwym na kierowanie pojazdami.

KWP w Poznaniu, KWP w Lublinie / ig

  • Komendant Powiatowy Policji w Ostrowie Wielkopolskim podinsp. Zbigniew Raczak spotkał się z 15-letnim mieszkańcem Ostrowa Wielkopolskiego
  • Komendant Powiatowy Policji w Ostrowie Wielkopolskim podinsp. Zbigniew Raczak spotkał się z 15-letnim mieszkańcem Ostrowa Wielkopolskiego
  • Komendant Powiatowy Policji w Ostrowie Wielkopolskim podinsp. Zbigniew Raczak spotkał się z 15-letnim mieszkańcem Ostrowa Wielkopolskiego
Powrót na górę strony