Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia "Kryzys 2016"

Data publikacji 25.10.2016

Na terenie Liceum Ogólnokształcącego im. J. Iwaszkiewicza brzezińscy funkcjonariusze przygotowali i przeprowadzili ćwiczenia o charakterze antyterrorystycznym pod nazwą „KRYZYS 2016”.

Zorganizowane przez Komendanta Powiatowego Policji w Brzezinach insp. Cezarego Petrusa przy wsparciu Starosty Brzezińskiego Edmunda Koteckiego ćwiczenia miały na celu podniesienie świadomości na temat potencjalnych zagrożeń i pożądanego sposobu zachowania się ludności w przypadku ich wystąpienia.

Pokaz rozpoczął się od tego, że pracownik gospodarczy szkoły przy wejściu do budynku zauważył pozostawiony bez opieki pakunek z wystającymi przewodami. Poinformowany o tym dyrektor szkoły powiadomił policję. Na miejsce skierowany został pirotechnik, który zidentyfikował znalezisko jako przedmiot niebezpieczny, mogący zawierać materiał wybuchowy. Brzezińscy policjanci zabezpieczyli przyległy teren i wstrzymali ruch na ulicy Okrzei. Sprawdzili także cały budynek szkoły. Po potwierdzeniu braku innych niebezpiecznych pakunków na terenie szkoły, rozpoczęła się ewakuacja uczniów i pracowników szkoły.

W tym czasie komendant zarządził alarm dla wszystkich policjantów i pracowników KPP w Brzezinach. Brzezińscy policjanci prowadzili rozpoznanie, kontrole osób i miejsc, identyfikację innych zagrożeń oraz zabezpieczenie mieszkańców przed skutkami ataku terrorystycznego. Na miejsce przybyli funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Łodzi, którzy z pomocą robota pirotechnicznego zabezpieczyli „niebezpieczne urządzenie”. Zostało ono zdetonowane w specjalnej beczce pirotechnicznej. Całość tych działań wspierały dwie jednostki bojowe Państwowej Straży Pożarnej z Brzezin oraz Zespół Medyczny Oddziału Prewencji Policji w Łodzi.

Ćwiczeniom przyglądali się ewakuowani nauczyciele i uczniowie oraz zaproszeni przedstawiciele wszystkich samorządów gmin powiatu brzezińskiego i miasta Brzeziny. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli placówek oświatowych oraz administratorów istotnych obiektów z brzezińskiego powiatu. Wszystkie działania wyglądały bardzo realistycznie, gdyż prowadzone były w sposób praktyczny z pełnym wykorzystaniem sił i środków służb zaangażowanych w ćwiczenie. Profesjonalny bieżący komentarz zapewnił ekspert ze Sztabu Policji KWP w Łodzi.

Po zakończeniu ćwiczeń zaproszeni goście udali się na spotkanie podsumowujące ich przebieg. Przy tej okazji przybliżono programy „Dzielnicowy bliżej nas” i „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Omówiono również procedurę rekrutacji do służby w Policji oraz faktyczne zagrożenia terrorystyczne. Na zakończenie Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Dariusz Walichnowski, Komendant Powiatowy Policji w Brzezinach insp. Cezary Petrus oraz Starosta Brzeziński Edmund Kotecki w swoich wystąpieniach podziękowali wszystkim zaangażowanym w ćwiczenie oraz przybyłym gościom.

(KWP w Łodzi / ms)

Powrót na górę strony