Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwał ubiegających się o dotacje unijne

Data publikacji 11.01.2008

Pod zarzutem oszustwa i fałszowania dokumentów policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie zatrzymali 40-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna wyłudził 15 tys. złotych oraz na dalsze 140 tysięcy usiłował oszukać osoby ubiegające się o dotacje unijne od jednej z lubelskich agencji. Sprawa jest rozwojowa.

Policjanci przeszukali mieszkanie 40-latka, w którym znaleźli i zabezpieczyli szereg sfałszowanych dokumentów opatrzonych logo jednej z lubelskich agencji zajmującej się pozyskiwaniem unijnych dotacji, a także liczne pieczątki i podpisy osób należących do jej zarządu. Zabezpieczono również inne sfałszowane dokumenty, m. in. wyciągi bankowe opiewające na kwotę około 540 tys. złotych.

Jak ustalili funkcjonariusze ofiarą oszusta padło troje przedsiębiorców, którym 40-latek „pomagał” za stosowną opłatą ubiegać się o środki finansowe z unijnych pieniędzy. Jak się okazało mężczyzna zawarł z nimi umowy, na mocy których miał sporządzić dla nich wnioski i plany inwestycji. Dokumenty te miały być złożone w lubelskiej agencji. Sprawa oszustwa wyszła na jaw, kiedy kilka dni temu takie dokumenty, m. in. decyzje o przyznaniu dotacji na zakup maszyn budowlanych przyszedł złożyć jeden z przedsiębiorców. Mężczyzna nie wiedział, że cała dokumentacja jest sfałszowana. O tym fakcie nie wiedzieli też pozostali dwaj przedsiębiorcy – klienci 40-latka.

Policjanci ustalili, że mężczyzna wyłudził od poszkodowanych w sumie około 15 tys. złotych oraz próbował oszukać ich na kolejne 140 tysięcy, przedstawiając im sfałszowane dokumenty dotyczące przyznanej dotacji w łącznej kwocie ponad 1 miliona złotych.

Mężczyzna odpowie za oszustwo i fałszowanie dokumentów, za co grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.
Powrót na górę strony