Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia dowódczo-sztabowe jaworskich policjantów

Data publikacji 27.10.2016

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Jaworze otrzymuje zgłoszenie o kradzieży samochodu na terenie Strzegomia. Z przekazanej informacji wynika, że sprawcy po dokonanym przestępstwie odjechali w kierunku Jawora. Chwilę później skradzione auto widziane jest na rogatkach miasta. Nie zatrzymuje się do policyjnej kontroli, a podjęty pościg prowadzi przez drogi powiatu jaworskiego. Ten scenariusz to założenia do ćwiczeń dowódczo - sztabowych, które zrealizowane zostały wczoraj w Jaworze z udziałem policjantów tutejszej jednostki.

O godz. 11:00 dyżurny miejscowej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o kradzieży samochodu na terenie sąsiedniego powiatu. Dwóch mężczyzn z jednego ze Strzegomskich parkingów ukradło osobowego Hyundaia, a następnie odjechało w kierunku Jawora. O zgłoszeniu natychmiast powiadomione zostały wszystkie patrole na terenie pow. jaworskiego. Jeden z nich na obrzeżach miasta zauważył poszukiwany pojazd. Sprawcy nie zatrzymali się jednak do kontroli i z dużą prędkością zaczęli uciekać.

Od tego momentu patrole podjęły pościg, który przebiegał przez powiat jaworski aż do miejscowości Muchów. Tam został ustawiony posterunek zaporowy, na którym przestępcy zawrócili, a następnie przemieścili się na teren Schroniska Młodzieżowego, gdzie doszło do zatrzymania. Z uwagi, że sprawcy posiadali niebezpieczne przedmioty do działań wkroczyli policjanci posiadający specjalistyczny sprzęt, służący do zatrzymywania niebezpiecznych osób. Użyta siatka pozwoliła skutecznie obezwładnić agresywnego napastnika Tak w skrócie wyglądał scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych, które wczoraj miały miejsce na terenie powiatu jaworskiego. Udział w nich wzięło blisko 20 policjantów z różnych pionów Komendy Powiatowej Policji w Jaworze.

Choć wszystko odbyło się według z góry opracowanego scenariusza, a w konsekwencji samochodowi złodzieje zostali zatrzymani i obezwładnieni to bezpośrednie uczestnictwo w takich działaniach daje zawsze funkcjonariuszom możliwość doskonalenia różnych umiejętności. Jest to też doskonała okazja do wypracowywania właściwych metod współdziałania policjantów wielu pionów w rzeczywistych sytuacjach i warunkach w terenie m.in. przekazywania informacji, dowodzenia akcją, pościgu, zorganizowania posterunków obserwacyjnych i zaporowych. Ważnym elementem ćwiczeń jest także izolacji terenu, na którym przebywają sprawcy oraz finalnie zatrzymanie przestępców tak, aby było to bezpieczne dla osób postronnych.

Ćwiczeniom przyglądało się kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Jaworze, a po ich zakończeniu wyciągnięto i omówiono wnioski w kontekście wiedzy i umiejętności policjantów, biorących udział w tym przedsięwzięciu.

KWP we Wrocławiu / ig

  • Ćwiczenia dowódczo-sztabowe jaworskich policjantów
  • Ćwiczenia dowódczo-sztabowe jaworskich policjantów
  • Ćwiczenia dowódczo-sztabowe jaworskich policjantów
Powrót na górę strony