Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólnie o bezpieczeństwie kobiet w ciąży w ruchu drogowym

Data publikacji 03.11.2016

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku, podkom. Lesław Kot oraz st. sierżant Edyta Żuk przeprowadzili szkolenie dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Słuchaczkami były kobiety ciężarne ze słupskiej szkoły rodzenia. Podczas zajęć uczestniczki dowiedziały się jak bezpiecznie podróżować samochodem w ciąży oraz z małym dzieckiem.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego słupskiej Komendy Miejskiej, na co dzień organizują szereg akcji, w których promują bezpieczeństwo na drodze. Jedną z takich inicjatyw było zorganizowanie przez funkcjonariuszy szkolenia dla przyszłych mam. W siedzibie szkoły rodzenia, która mieści się w przychodni lekarskiej na ulicy Westerplatte, policjanci przeprowadzili wykład o tym jak kobiety w ciąży w sposób bezpieczny powinny korzystać z samochodu. Policjanci podkreślali, że ciąża nie oznacza, iż kobieta nie powinna korzystać z samochodu. Mundurowi prowadząc wykład zaprezentowali specjalnie na tę okazję przygotowany pokaz filmowy dotyczący przepisów prawa o ruchu drogowym i regulujący aspekty korzystania z samochodu przez ciężarne kobiety.

St. sierżant Elżbieta Żuk oraz podkom. Lesław Kot, zachęcali słuchaczki aby korzystały z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, stosowały przy tym nowoczesne rozwiązania techniki, jak siedziska dla kobiet w ciąży. Rozwiązanie to powoduje, że dolną część pasa biodrowego obniża się w ten sposób aby nie powodować ucisku na brzuch. Korzystanie w sposób bezpieczny z samochodu, co podkreślali policjanci pomaga kobietom być jak najdłużej aktywnym zawodowo, umożliwia sprawne przemieszczanie się i bycie mobilnym. Jak mówił podkomisarz Lesław Kot - jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, a przyszła mama dobrze się czuje, możliwość bezpiecznego korzystania z samochodu na pewno ułatwi codzienne życie.

St. sierżant Edyta Żuk mówiła o bezpiecznej i wygodnej pozycji za kierownicą oraz podkreślała wagę elementów odblaskowych podczas późniejszych, wieczornych spacerów z dzieckiem w wózku.

Poniżej prezentujemy kilka zasad modelowania prawidłowej postawy za kierownicą:

  • siedzenie należy ustawić w takiej odległości, aby trzymając kierownicę, ramiona były wyprostowane (prawa dłoń na pozycji między godziną 2 a 4, lewa między 8 a 10).
  • należy pamiętać aby unikać opierania brzuchem o kierownicę
  • podczas pory zimowej przed wejściem do pojazdu należy zdjąć grube kurtki ,które krępują ruchy i  utrudniają prawidłowe zapięcie pasów
  • unikajmy zbyt długiej jazdy. Starajmy się co 30-40 minut robić przerwy , wyjść z auta i zrobić krótki spacer

Inicjatywa słupskich policjantów spotkała się z dużym zainteresowaniem pań w ciąży. Współpraca szkoły rodzenia na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym będzie kontynuowana.

(KWP w Gdańsku / ms)

Powrót na górę strony