Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bądźmy ostrożni na grzybobraniu

Data publikacji 04.11.2016

O dużym szczęściu może powiedzieć 63-letnia mieszkanka Świdnika, która zgubiła się w lesie. Oficer dyżurny włodawskiej komendy dzięki właściwie prowadzonej rozmowie ustalił dokładne miejsce przebywania kobiety i skierował tam policjantów oraz funkcjonariuszy Straży Leśnej Sobibór. Już w niespełna pół godziny do kobiety dotarł jeden z leśników i przekazał ją policjantom. Policjanci apelują do wszystkich osób udających się do lasu o ostrożność i zadbanie o własne bezpieczeństwo. Zawsze warto powiadomić bliskich, gdzie idziemy i kiedy zamierzamy wrócić. Zabierajmy również ze sobą telefon komórkowy, dzięki niemu w razie potrzeby będziemy mogli wezwać pomoc.

Wczoraj, 04.11.br., około południa, do dyżurnego włodawskiej komendy zadzwoniła kobieta, która poinformowała, że zgubiła się w lesie. Policjant prowadząc rozmowę z kobietą uspokajał ją i starał się pozyskać jak najwięcej informacji dotyczących miejsca jej aktualnego przebywania. Dzięki właściwie prowadzonej rozmowie oficer dyżurny ustalił, że kobieta przebywa obecnie w lesie pomiędzy Sobiborem a Zbereżem. Jednak najcenniejszą informacją, którą mundurowy pozyskał, był numer słupka granicznego w lesie przy którym znajdowała się kobieta. To właśnie po przekazaniu tej informacji zarówno funkcjonariuszom Straży Leśnej Sobibór oraz włodawskim policjantom kobieta po niespełna 30 minutach została odnaleziona cała i zdrowa przez leśnika i przekazana policjantom, którzy dowieźli ją do znajomych.

Policjanci na miejscu ustalili, że 63-letnia mieszkanka Świdnika wybrała się ze swoimi znajomymi na grzyby i w trakcie grzybobrania oddaliła się od swojej grupy tracąc orientację w terenie. Niezykle pomocnym narzędziem okazał się tutaj telefon komórkowy, dzięki któremu mogła powiadomić włodawską Policję, której dyżurny poinstruował kobietę w jaki sposób ma postępować.

W tym przypadku cała historia zakończyła sie szcześliwie, ale Policja apeluje do wszystkich osób, które wybierają się na grzyby o rozwagę.

O tej porze roku, gdy szybko zapada zmrok, a temperatura spada może szybko dojść do wyziębienia organizmu. Radzimy więc zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy, ciepłe okrycie i nieprzemakalną pelerynę. Przypominamy też, by do lasu, szczególnie w nieznanym nam terenie, nigdy nie wybierać się w pojedynkę. Starajmy się pozostać w kontakcie wzrokowym z osobami, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Jeśli nie znamy terenu starajmy się nie oddalać od szlaków komunikacyjnych oraz miejsc, gdzie pozostawiliśmy pojazdy. Jeśli wybieramy się do lasu sami, pozostawmy informację bliskim, o tym gdzie idziemy i o której godzinie mamy zamiar wrócić do domu, pamiętajmy także o elementach odblaskowych, dzięki nim po zapadnięciu zmroku będziemy doskonale widoczni.Gdyby okazało się, że zgubiliśmy drogę do domu i noc musimy spędzić w lesie, znajdźmy bezpieczne miejsce, w którym będziemy mogli przeczekać do rana.

Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych znajomych czy bliskich zabłądził lub zgubił się w lesie natychmiast zaalarmujmy Policję!

(KWP w Lublinie, KWP w Opolu / mw)

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony