Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany przez CBŚP w sprawie uprowadzenia

Data publikacji 04.11.2016

Pistolet maszynowy typu Skorpion, haszysz i amfetaminę, policyjnego „koguta” i kamizelkę kuloodporną zabezpieczyli policjanci CBŚP z Gdańska na jednej z posesji w powiecie płońskim (mazowieckie). Funkcjonariusze zatrzymali Krzysztofa. S., który jest podejrzany o udział w uprowadzeniu gdańskiego adwokata. Śledczy nie wykluczają jego udziału w innych przestępstwach m.in. napadach metodą „na policjanta”. Decyzją sądu mężczyzna trafił już do tymczasowego aresztu na 3 miesiące.

To kolejna osoba zatrzymana w sprawie uprowadzenia gdańskiego adwokata. Policjanci CBŚP z Gdańska zatrzymali 60-letniego Krzysztofa S. i przeszukali posesję pod Płońskiem. W ziemi zakopany był pistolet maszynowy Skorpion wraz z magazynkiem. Policjanci zabezpieczyli też na posesji elementy policyjnego umundurowania, jak również „koguta”. Do tego haszysz i amfetaminę.

Przypomnijmy historię uprowadzonego adwokata. Funkcjonariusze CBŚP sprawę uprowadzenia gdańskiego adwokata prowadzili od czerwca 2015 roku. Sprawcy - jadąc autem wyposażonym w światła błyskowe, z zamontowanym na tylnej szybie wyświetlaczem o treści „Policja” - zatrzymali pod pozorem kontroli drogowej samochód. Jechał nim adwokat, mający kancelarię w Gdańsku. Następnie umundurowani mężczyźni, wyposażeni w kamizelki taktyczne i podający się za policjantów CBŚP, zbili młotem szybę w drzwiach kierowcy, a jego samego uprowadzili. Od swojej ofiary zażądali miliona złotych za uwolnienie, grożąc jej pozbawieniem życia. Dzień później, 30 czerwca, po uzyskaniu zapewnienia, że pieniądze zostaną przekazane, uprowadzony mężczyzna został uwolniony w pobliżu Ostródy. Wtedy to Komendant Główny Policji powołał grupę śledczą, która miała wyjaśnić okoliczności i zatrzymać sprawców.

Dotychczas zarzuty popełnienia przestępstw w tej sprawie ogłoszono ośmiu osobom. Sześciu podejrzanych jest tymczasowo aresztowanych. Dwóch stoi pod zarzutem pomocnictwa w uprowadzeniu.  

Śledztwo jest prowadzone wielowątkowo i nadal ma charakter rozwojowy. Wyjaśniany jest udział podejrzanych w popełnieniu różnego rodzaju przestępstw, głównie przeciwko mieniu, na terenie całego kraju. Do prowadzonego postępowania dołączono śledztwa z Prokuratury Rejonowej Łódź – Bałuty, z prokuratur okręgowych w Elblągu i w Olsztynie.

Informacje dotyczące poprzednich zatrzymań można znaleźć pod linkami: 

ZATRZYMANY ZA UPROWADZENIE ADWOKATA I NAPADY METODĄ „NA POLICJANTA”

SPRAWCY UPROWADZENIA ADWOKATA ZATRZYMANI PRZEZ CBŚP

(CBŚP / ms)

Film Zatrzymany przez CBŚP w sprawie uprowadzenia

Pobierz plik Zatrzymany przez CBŚP w sprawie uprowadzenia (format mp4 - rozmiar 5.25 MB)

Powrót na górę strony