Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwsza edycja kursu specjalistycznego z zakresu profilaktyki społecznej

Data publikacji 04.11.2016

Od 2 do 16 listopada br. w Szkole Policji w Katowicach odbywa się pierwsza edycja kursu specjalistycznego z zakresu profilaktyki społecznej adresowana do policjantów oraz pracowników cywilnych, którzy na poziomie komend wojewódzkich oraz Komendy Stołecznej Policji koordynują realizację zadań związanych z zapobieganiem przestępczości oraz innym zagrożeniom społecznym.

Program kursu został wprowadzony do systemu szkolnictwa policyjnego decyzją nr 95 Komendanta Głównego Policji z dnia 25 marca 2016 roku i został powierzony do realizacji czterem szkołom policyjnym: Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz szkołom Policji w Katowicach i Słupsku. Potrzeba w zakresie konieczności przygotowania przedsięwzięcia szkoleniowego umożliwiającego nabywanie i rozwijanie kompetencji osób odpowiedzialnych za realizację zadań z zakresu policyjnej profilaktyki została sformułowana w „Koncepcji działań Policji w zakresie profilaktyki społecznej na lata 2015-2018”.

Zakres treści nauczanych na przedmiotowym kursie dotyczy m.in. istoty ochrony porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz zapobiegania zjawiskom kryminogennym, lokalnego podsystemu ochrony porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz roli samorządu i organów kontroli, inspekcji i straży w zapobieganiu przestępczości oraz innym negatywnym zjawiskom społecznym. Kwestii partnerstwa publiczno-prywatnego oraz zaangażowania obywateli w działania na rzecz profilaktyki społecznej, a także podstaw prawnych, strategii, kierunków działań profilaktycznych w Polsce oraz strategii działania Policji w zakresie działań profilaktycznych. Ponadto przygotowuje do właściwej identyfikacji i analizy problemów społecznych jako podstawy planowania i prowadzenia działań profilaktycznych oraz strategii i metodyki rozwiązywania problemów kryminalnych, ze szczególnym uwzględnieniem metod i technik prewencji sytuacyjnej, a także planowania działań i konstruowania programów profilaktycznych w oparciu o jednolite standardy budowy programów profilaktycznych. Program kursu obejmuje również kwestię znaczenia i przebiegu procesu komunikacyjnego podczas działania profilaktycznego oraz kwestii społecznego komunikowania się Policji ze społeczeństwem, ze szczególnym uwzględnieniem barier komunikacyjnych, a także wykorzystania wpływu mediów na kształtowanie opinii społecznej oraz metod i technik udzielania informacji na temat realizowanych działań profilaktycznych.

Przeszkolenie w pierwszej kolejności wojewódzkich koordynatorów ds. profilaktyki społecznej pozwoli na ujednolicenie treści dotyczących zasad planowania i realizacji przedsięwzięć profilaktycznych przekazywanych we wszystkich garnizonach Policji. To z kolei wpłynie korzystnie na proces standaryzacji policyjnych działań profilaktycznych, a także na podniesienie poziomu kompetencji policjantów oraz jakość przedmiotowych działań podejmowanych przez Policję.

(Biuro Prewencji KGP / ms)

Powrót na górę strony