Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Naraził Skarb Państwa na straty

Data publikacji 07.11.2016

Policjanci z Włocławka zabezpieczyli ponad 160 tys. papierosów bez znaków skarbowych akcyzy. Do sprawy mundurowi zatrzymali 40-letniego mieszkańca Włocławka. Sprawcy za naruszenie kodeksu karnego skarbowego grozi wysoka grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności do lat 3. Również policjanci z Piły oraz funkcjonariusze Służby Celnej podczas wspólnych działań zabezpieczyli tytoń, papierosy oraz spirytus bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Straty na rzecz Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku szacowane są na łączną kwotę prawie 88 tysięcy złotych. W sprawie zatrzymano 3 osoby.

W miniony piątek (4 listopada) policjanci z Włocławka, zajmujący się przestępczością gospodarczą, na podstawie posiadanych informacji wytypowali jeden z garaży na terenie Włocławka, gdzie mogły znajdować się nielegalne wyroby tytoniowe. Mundurowi postanowili zweryfikować swoje przypuszczenia, które okazały się prawdziwe.

W garażu kryminalni ujawnili torby z kartonami papierosów, na których nie było wymaganych polskich znaków akcyzy. Do sprawy został zatrzymany 40-letni właściciel tego nielegalnego towaru. W sumie policjanci zabezpieczyli ponad 160 tys. papierosów różnego typu. Mężczyzna swoim czynem naraził Skarb Państwa na straty w wysokości 200 tys. złotych należnych w podatkach i akcyzie.

Jeszcze tego samego dnia mundurowi przesłuchali 40-latka i przedstawili mu zarzut z ustawy karnej skarbowej. Sprawcy grozi teraz wysoka grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności do lat 3.

W drugiej połowie października br. policjanci z Wydziału Kryminalnego pilskiej jednostki wraz z Służbę Celną podczas przeszukania wytypowanych wcześniej pojazdów, garaży oraz mieszkań ujawnili łącznie 60 kg krajanki tytoniowej, 1440 paczek papierosów różnych marek oraz 319 litrów spirytusu bez polskich znaków akcyzy. Ponadto w jednym z garaży, gdzie policjanci znaleźli spirytus zabezpieczono aparaturę do rozlewania alkoholu. Przejęte przez funkcjonariuszy nielegalne wyroby należały do trzech mężczyzn - mieszkańców powiatu złotowskiego i pilskiego.

Dwóm zatrzymanym sprawcom pilscy śledczy przedstawili zarzuty posiadania nielegalnego tytoniu, papierosów i spirytusu. Za to przestępstwo zgodnie z kodeksem karnym skarbowym grozi kara do 3 lat więzienia i wysoka grzywna. Jeden z nich usłyszał jeszcze dodatkowo zarzut za rozlewanie bez wymaganego zezwolenia napojów spirytusowych. Ten czyn zgodnie z ustawą o wyrobie napojów spirytusowych zagrożony jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Trzeci ze sprawców został przesłuchany i ukarany grzywną za wykroczenie skarbowe.

Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego oszacowano na kwotę blisko 100 tys. złotych.

KWP w Bydgoszczy, KWP w Poznaniu / ig

  • Zabezpieczone papierosy
  • Zabezpieczone papierosy
  • Zabezpieczone papierosy
  • Zabezpieczony tytoń, papierosy oraz spirytus bez polskich znaków skarbowych akcyzy
  • Zabezpieczony tytoń, papierosy oraz spirytus bez polskich znaków skarbowych akcyzy
  • Zabezpieczony tytoń, papierosy oraz spirytus bez polskich znaków skarbowych akcyzy
Powrót na górę strony