Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

90 latek uratowany od zamarznięcia. Policjanci apelują "NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI"

Data publikacji 09.11.2016

Wczoraj (08.11) w godzinach wieczornych dyżurny KPP w Hajnówce otrzymał zgłoszenie, że na drodze relacji Bielsk Podlaski-Narew, pomiędzy miejscowościami, na nieoświetlonej drodze, przejeżdżający trasą kierowca zauważył idącego drogą mężczyznę w podeszłym wieku. Mężczyźnie została udzielona niezwłocznie pomoc.

Wczoraj w godzinach wieczornych dyżurny KPP w Hajnówce otrzymał zgłoszenie, że na drodze relacji Bielsk Podlaski-Narew, pomiędzy miejscowościami, na nieoświetlonej drodze, przejeżdżający trasą kierowca zauważył idącego drogą mężczyznę w podeszłym wieku. Skierowani na miejsce Policjanci ustalili, że jest to 90 letni mieszkaniec wsi Klejniki. Mężczyzna był wyziębiony i kontakt z nim był utrudniony. Policjanci umieścili go w radiowozie, żeby mógł się ogrzać. Następnie udali się do sołtysa wsi, który wskazał dokładny adres zamieszkania mężczyzny. Na miejsce wezwano również pogotowie i po zbadaniu przez lekarza 90-latka odwieziono do domu.

Zima to najtrudniejszy okres dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz niezaradnych życiowo, zwłaszcza gdy temperatury spadają poniżej zera. To właśnie te osoby są najbardziej narażone na bardzo niebezpieczne dla życia wychłodzenie organizmu. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić pod numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Okres zimowy to także czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, czy altanki. Aby się rozgrzać bardzo często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Inną grupą narażoną na niebezpieczeństwo są osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Policjanci apelują „NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI”. Każdy sygnał dotyczący miejsc przebywania osób bezdomnych, samotnych i niezaradnych życiowo, które narażone są na wyziębienie organizmu może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. W przypadku zauważenia osób narażonych na zamarznięcie, jak najszybciej zgłośmy ten fakt dzwoniąc na  numer alarmowy 112, Policję 997, Pogotowie Ratunkowe – 999 oraz 800 444 989 Infolinię Wojewódzkiego Centrum zarządzania Kryzysowego.

NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI na los osób, które znalazły się w trudnej sytuacji, nawet jeśli powstała ona z ich winy. Pamiętajmy, że pomagając tym ludziom - możemy ocalić ich życie.

KWP w Białymstoku / ig

Powrót na górę strony