Plenarne spotkanie Radicalization Awareness Network (RAN) oraz Konferencja Wysokiego Szczebla (HCL)
W Brukseli odbyło się doroczne plenarne spotkanie zorganizowane przez Radicalization Awareness Network (RAN) działającą pod auspicjami Komisji Europejskiej. Wydarzenie było połączone z Konferencją Wysokiego Szczebla (HCL) dotyczącą problemu radykalizacji, której gospodarzami byli Komisarz ds. Migracji, Spraw Wewnętrznych i Obywatelstwa – Dimitris Awramopulos oraz Komisarz Unii Bezpieczeństwa – Sir Julian King. W spotkaniu i konferencji wziął udział przedstawiciel Biura Prewencji Komendy Głównej Policji współpracujący na co dzień z jedną z grup roboczych Sieci – RAN POL, która skupia policjantów oraz przedstawicieli innych służb z krajów członkowskich UE.
Plenarne spotkanie, które odbyło się w dniach 8-9 listopada br., koncentrowało się na wymianie wyników całorocznej pracy oraz doświadczeń zgromadzonych przez grupy robocze działające w ramach Sieci (RAN) składające się z praktyków pracujących w krajach członkowskich UE w różnych obszarach życia społecznego. Poszczególne grupy robocze skupiają w sobie policjantów, nauczycieli, pracowników socjalnych, naukowców, których doświadczenie i wiedza pozwalają na wypracowywanie wspólnych europejskich rozwiązań w zakresie zapobiegania radykalizacji zachowań i postaw mieszkańców społeczności lokalnych.
Jeden z rezultatów pracy grupy stanowi przewodnik zawierający europejskie przykłady programów szkoleń adresowanych do policjantów w zakresie m. in. rozumienia zjawiska radykalizacji czy też współpracy policji ze społeczeństwem na rzecz zapobiegania różnym zagrożeniom społecznym. W opracowaniu tym umieszczony został również program kursu specjalistycznego z zakresu profilaktyki społecznej adresowany do polskich policjantów, który spotkał się z dużym zainteresowaniem członków i moderatorów grupy roboczej RAN POL. Z ramienia polskiej policji z grupą roboczą RAN POL współpracuje podinsp. dr Marzena Kordaczuk-Wąs radca w Biurze Prewencji Komendy Głównej Policji.
Spotkanie plenarne Sieci RAN służyło ponadto określeniu nadchodzących wyzwań i omówieniu projektu rocznego planu działalności na 2017 rok. Jednocześnie stanowiło wprowadzenie do zagadnień omówionych podczas Konferencji Wysokiego Szczebla, która zgromadziła europejskich decydentów odpowiedzialnych za kształtowanie polityki CVE (ang. Countering Violent Extremism) w Europie, ministrów spraw wewnętrznych, Chorwacji i Słowacji, oraz praktyków z krajów członkowskich UE. Konferencja służyła bowiem dyskusji na temat sposobów doskonalenia rozwiązań stosowanych w zakresie przeciwdziałania zjawisku radykalizacji w postaci przestępstw z nienawiści, jak też zapobieganiu radykalizacji postaw i zachowań prowadzących do brutalnego ekstremizmu i terroryzmu. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania dotychczasowych rezultatów pracy, a zarazem inspiracją do dalszej pracy w środowiskach lokalnych państw członkowskich UE biorących udział w wydarzeniu.
(Biuro Prewencji KGP / mw)