Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzali VAT, podrabiali środki chemiczne – policjanci CBŚP i prokuratorzy rozbili grupę przestępczą

Data publikacji 16.11.2016

8 osób trudniących się podrabianiem i sprzedażą – również za granicą - płynów do mycia naczyń, proszków do prania znanego koncernu zatrzymali policjanci CBŚP z Lublina. Zatrzymani nie tylko trudnili się podrabianiem chemii, ale również wyłudzali podatek VAT. Policjanci ustalili, że grupa zarobiła na procederze około 1 miliona złotych. Zatrzymani, w tym lider, już usłyszeli w Lubelskim Wydziale Zamiejscowym Prokuratury Krajowej zarzuty działania w grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustwa i naruszeń prawa własności przemysłowej.

Policjanci jednocześnie weszli do kilku miejsc w kraju i zatrzymali 8 osób, w tym lidera grupy. Zatrzymania miały miejsce w Lublinie, Żywcu, Grójcu, Rykach i Świdniku. Funkcjonariusze trafili do drukarni, gdzie na potrzeby grupy produkowane były etykiety umieszczanie później na towarze.

Podczas przeszukań prowadzonych wspólnie z wywiadem skarbowym policjanci zabezpieczyli 1500 kilogramów środków chemicznych, które zostały zabezpieczone w jednej z firm w powiecie grójeckim.

Funkcjonariusze CBŚP z prokuratorami z Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK od kilku miesięcy rozpracowywali strukturę grupy przestępczej trudniącej się produkcją i sprzedażą chemii gospodarczej. Jak ustalili śledczy, jej członkowie od listopada 2014 roku do listopada br. wprowadzili do obrotu co najmniej 54 tiry wypełnione proszkami do prania i żelami o wartości 2,3 mln złotych. Handlowali towarem nie tylko w Polsce, ale również na Litwie i Ukrainie.

Wśród zatrzymanych 8 osób znalazł się lider grupy Zdzisław K. (34 l.), który usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Sąd zadecydował o jego tymczasowym aresztowaniu. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Pozostałym zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jak również prania pieniędzy, oszustw i naruszeń prawa własności przemysłowej.

Sprawa jest rozwojowa. Policjanci planują kolejne zatrzymania.

(CBŚP / mw)

  • Wyłudzali VAT, podrabiali środki chemiczne – policjanci CBŚP i prokuratorzy rozbili grupę przestępczą
  • Wyłudzali VAT, podrabiali środki chemiczne – policjanci CBŚP i prokuratorzy rozbili grupę przestępczą
  • Wyłudzali VAT, podrabiali środki chemiczne – policjanci CBŚP i prokuratorzy rozbili grupę przestępczą

Film Wyłudzali VAT, podrabiali środki chemiczne – policjanci CBŚP i prokuratorzy rozbili grupę przestępczą

Pobierz plik Wyłudzali VAT, podrabiali środki chemiczne – policjanci CBŚP i prokuratorzy rozbili grupę przestępczą (format mp4 - rozmiar 3.73 MB)

Powrót na górę strony