Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne uderzenie Policji w handel dopalaczami

Data publikacji 16.11.2016

Policjanci Komisariatu Policji II w Krakowie oraz Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową KMP w Krakowie wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie przez kilka miesięcy prowadzili systematyczne kontrole punktu handlowego, w trakcie których ujawnili i zabezpieczyli łącznie około 400 małych opakowań z napisem „talizman” lub „amulet” oferowanych do sprzedaży z dopiskiem „dla osób powyżej 18 roku życia” oraz „produkt nie nadaje się do spożycia”. Na podstawie zebranych materiałów kilka dni temu lokal został całkowicie zlikwidowany.

To kolejne uderzenie krakowskiej policji w nielegalny handel dopalaczami. Punkt, który zlikwidowano mieścił się w centrum Krakowa lecz nie był ogólnie dostępny. Było to jedno pomieszczenie, do którego wchodziło się z ulicy, przy czym drzwi do niego były zawsze zamknięte od wewnątrz. Nad drzwiami umiejscowiona była kamera, rejestrująca potencjalnych klientów, którzy dzwonkiem przy drzwiach sygnalizowali swoją obecność. Po wejściu do środka były kolejne drzwi z małym otworem, umożliwiającym włożenie ręki z pieniędzmi przez klienta i wydanie towaru przez sprzedawcę.

Lokal ten był systematycznie kontrolowany przez upoważnione do tego krakowskie służby. Funkcjonariusze namierzyli osobę, która wynajmowała pomieszczenia. Okazał się nim obywatel Republiki Słowacji. Zostały również przesłuchane pracujące w lokalu osoby.

Z ekspertyz kryminalistycznych wynikało, że zabezpieczone dopalacze  nie są środkami zastępczymi lub nową substancją psychoaktywną w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Taki wynik badań nie jest zaskoczeniem, gdyż przestępcy wytwarzają coraz nowsze specyfiki, których nie ma na wykazie substancji psychoaktywnych kontrolowanych i zakazanych, z których produkowane są dopalacze. W związku z uzyskanymi wynikami badań, osoby trudniące się sprzedażą dopalaczy pozostawały bezkarne.

Policjanci KP II w Krakowie nie poddawali się i podjęli dodatkowe działania, zmierzające do likwidacji nielegalnego punktu sprzedaży. Dzięki intensywnym ustaleniom zebrane dowody okazały się wystarczające, gdyż punkt handlowy z dopalaczami w rezultacie został zamknięty.

(KWP w Krakowie / ms)

Powrót na górę strony