Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: System 'Taxi OKO' w coraz większej ilości miast

System "Taxi oko" w Olsztynie funkcjonuje już 6 lat i od tego czasu na terenie naszego miasta, nie dochodzi do tak drastycznych zdarzeń, które miały ostatnio miejsce w kraju. Program ten od jakiegoś czasu działa, także w Elblągu. Obecnie jest w trakcie wdrażania w Ełku, Giżycku, Kętrzynie, Mrągowie, Szczytnie, Ostródzie i ma objąć swym działaniem całe województwo.

Czynny udział biorą w tym środowiska taksówkarzy i agenci agencji ochrony. W ich samochodach do radiostacji, które już posiadają dołożono jeszcze jeden kanał z bezpośrednią łącznością z dyżurnym 997 w danym powiecie.

Głównym założeniem tego systemu jest bezpieczeństwo środowiska. Jeżeli taksówkarz byłby w zagrożeniu życia i zdrowia wzywa drogą radiową pomoc. W tym momencie słyszy go dyżurny policji, który na miejsce kieruje patrol policji. Słyszą go, także koledzy z innych taksówek i agenci ochrony. Pomoc jest natychmiastowa. Natomiast kiedy w zagrożeniu znajduje się inna osoba, zupełnie postronna, także zostaje wezwana pomoc. Agenci ochrony w tym momencie biorą czynny udział w zatrzymaniu sprawcy, dokonując typowo obywatelskiego zatrzymania. Jednocześnie informując dyżurnego o takowym zatrzymaniu i czekają na przybycie policjantów.

Olsztyn w tym względzie jest prekursorem w tworzeniu takiego systemu i rozpropagowaniu go na teren całego województwa. Jeżeli były by jeszcze osoby chętne, w tych miastach powiatowych gdzie program nie działa, serdecznie zapraszamy. Należy tylko się zgłosić do Naczelników Sekcji Prewencji w Komendach Powiatowych Policji. Oni udziela wyczerpujących informacji, jak należy rozpocząć wzajemna współprace.
Powrót na górę strony
Polska Policja