Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Handlował monetami z wykopalisk archeologicznych

Data publikacji 14.01.2008

Bielańscy policjanci zatrzymali w mieszkaniu przy ulicy Gajcego 40- letniego Adama S. Mężczyzna podejrzewany jest o handel przedmiotami pochodzącymi z wykopalisk archeologicznych, za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawca handlował nimi na aukcjach internetowych. Funkcjonariusze zabezpieczyli zabytki archeologiczne o dużej wartości muzealnej.

Na ślad handlującego dobrami dziedzictwa kulturowego na aukcjach internetowych, policjanci natrafili "śledząc" przeprowadzane w sieci nielegalne transakcje. Funkcjonariusze ustalili, że od jakiegoś czasu, w Internecie, pewna osoba oferuje do sprzedaży różne zabytki. Policjanci szybko ustalili dane personalne sprzedającego i adres jego zamieszkania.

Wraz z archeologiem, policjanci z sekcji do walki z przestępczością gospodarczą, udali się do lokalu przy ul. Gajcego. Na miejscu zastali 40-letniego Adama S. W jego mieszkaniu znaleźli kilkadziesiąt różnego rodzaju monet stanowiących zabytki wysokiej klasy muzealnej. Przedmioty te pochodziły z wykopalisk archeologicznych stanowiących dobro dziedzictwa narodowego. Policjanci zabezpieczyli wszystkie monety. Wśród zabezpieczonych przedmiotów znalazły się monety koloru srebrnego tzw. denary z wizerunkami cesarzy, z wizerunkami kobiet, monety w kształcie miseczek pokryte zieloną patyną tzw. "sestercje" i wiele innych, których autentyczność i dokładne pochodzenie sprawdzą biegli z zakresu archeologii. Według informacji, jaką uzyskali policjanci wynika, że monety pochodzą z nielegalnych poszukiwań, między innymi z ziem ornych na terenie Śląska oraz są wydobyte z wody u wybrzeży Krety. Wartość zabytków nie została jeszcze dokładnie oszacowana.

Mężczyzna tłumaczył się, że monety kupował na bazarach ze starociami, wiele z nich przywiózł z terenu Bułgarii i Turcji. Policjanci ustalają, w jaki rzeczywiście sposób Adam S. wszedł w posiadanie tych monet, od kogo je kupił lub, w jakich okolicznościach znalazł.

Mężczyzną wkrótce zajmie się sąd. Czyny, których się dopuścił naruszają przepisy z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Wszystkie zabytki archeologiczne są własnością Skarbu Państwa i ich sprzedaż jest przestępstwem.

Powrót na górę strony