Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych z udziałem policjantów

Podlascy policjanci wykorzystują każdą okazję do tego, by edukować mieszkańców regionu na temat bezpiecznych zachowań na drodze. Dzisiaj korzystając z okazji obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych funkcjonariusze w jednej z białostockich galerii handlowych zorganizowali happening poświęcony tej tematyce. Wszystko po to, by mieszkańcy miasta, jako uczestnicy ruchu drogowego dbali o bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich.

Dzisiaj, w jednej z miejskich galerii handlowych, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku oraz Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku przy współpracy z przedstawicielami Urzędu Miejskiego w Białymstoku i Podlaskiego Oddziału Okręgowego  PCK, a także uczniami klas mundurowych zorganizowali happening poświęcony promowaniu bezpiecznych zachowań na drodze. Na specjalnym stoisku poświęconym bezpieczeństwu w ruchu drogowym dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszył się symulator zderzeń. Urządzenie to pozwala na poznanie wrażeń porównywalnych z uderzeniem pojazdem w przeszkodę z prędkością około 10 km/h i uświadamia kierowcom, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem oraz przewożenie dzieci w specjalnych fotelikach ochronnych. Każdy z  zainteresowanych mógł zasiąść w fotelu symulatora i „na własnej skórze” odczuć, jakie jest wrażenie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym, nawet przy tak niewielkiej prędkości. Po tej „przejażdżce” wszyscy zgodnie twierdzili, że nie spodziewali się takich wrażeń i że ten eksperyment przekonuje ich do bezwzględnego zapinania pasów bezpieczeństwa zanim pojazd ruszy. Z kolei młodzież z klas mundurowych biorąca udział w przedsięwzięciu promowała hasła związane z bezpieczeństwem na drodze, zaś przedstawiciel PCK prowadził instruktaż z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ponadto odwiedzającym stoisko rozdawano elementy odblaskowe, by zwrócić uwagę na konieczność ich noszenia, zwłaszcza przez niechronionych uczestników ruchu.

Ten profilaktyczny happening związany był z tegorocznymi obchodami Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, który zapoczątkowany został w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. Natomiast w 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada - jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

Od lat niezmienną przyczyną  wypadków na drogach, także na terenie województwa podlaskiego jest brawura i związane z nią przekraczanie dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowe wykonywanie manewrów drogowych, niedostosowanie sposobu jazdy do warunków panujących na drodze oraz jazda po spożyciu alkoholu.

Partnerem dzisiejszej akcji było Biuro Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

(KWP w Białymstoku / dm)

Powrót na górę strony