Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne działania „Snop światła”

Data publikacji 21.11.2016

Policjanci wydziału ruchu drogowego komendy miejskiej w Łodzi przeprowadzili działania, dotyczące właściwego używania świateł w pojazdach. Wielokrotnie zdarzają się sytuacje gdy kierując samochodem jesteśmy oślepieni przez pojazd, poruszający się z przeciwnego kierunku. Bardzo często jest to konsekwencja źle ustawionych świateł mijania.

Jesień i zima to trudny okres dla kierowców. Wcześnie zapadający zmierzch, częste opady atmosferyczne to czas, w którym oświetlenie drogi niewątpliwie wpływa na bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia pozostaje również stan nawierzchni dróg. Snop światła może zostać zmieniony w trakcie, gdy jedziemy po nierównej nawierzchni - zwłaszcza zimą, kiedy na drogach powstaje więcej dziur, a wiele z nich jest przykrytych śniegiem. Wówczas bardzo często dochodzi do luzowania śrub mocujących reflektory, a co za tym idzie, zmiany kąta padania światła. Konieczna jest zatem okresowa kontrola, aby nie powodować oślepiania innych użytkowników dróg. Kolejnym krokiem powinno być ustawienie korektora świateł w pozycji „0”. Ważnym elementem jest również kontrola zawartości bagażnika. Zalegający w jego wnętrzu ładunek może bowiem spowodować podniesienie przodu auta, co też wpływa na niewłaściwy kąt padania światła.

Ustawienie świateł możemy bardzo łatwo sprawdzić nawet podczas codziennej jazdy. Wystarczy przyjrzeć się, czy nasze światła odbijają się w lusterkach poprzedzającego samochodu. Snop światła bardzo dobrze będzie widać na tyle autobusu. Światła z obu reflektorów powinny tworzyć dwa trójkąty znajdujące się na tej samej wysokości. Gdy jedna strona świeci zbyt wysoko lub krzywo, oznacza to konieczność korekty. Podczas zimy pamiętajmy też o czystości kloszy reflektorów, podczas ich odśnieżania nie używajmy ostrych przedmiotów, zamiast skrobaczki użyjmy lepiej odmrażacza do szyb.

Podczas prowadzonych ostatnio kontroli policjanci szczególną uwagę zwracali na granicę światło-cienia, stan odbłyśników, zgodność źródła światła z typem reflektora, stan zamocowania reflektorów oraz uszkodzenia źródła światła.

(KWP w Łodzi / ms)

  • policjant kontroluje samochód
  • policjant kontroluje samochód
  • policjant kontroluje samochód
Powrót na górę strony