Skuteczne metody walki z nowymi obszarami przestępczości
Przez trzy dni Zamość gości uczestników konferencji "Skuteczne metody walki z nowymi obszarami przestępczości". Organizatorem przedsięwzięcia jest Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie, a jego adresatami Zastępcy Komendantów Wojewódzkich Policji ds. kryminalnych, jak również komendanci miejscy, powiatowi i naczelnicy wydziałów kryminalnych jednostek policji garnizonu lubelskiego.
Konferencja rozpoczęła się 21 listopada i potrwa dwa dni. Jej tematem przewodnim są "Skuteczne metody walki z nowymi obszarami przestępczości". Organizatorem przedsięwzięcia jest Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie, a adresatami Zastępcy Komendantów Wojewódzkich Policji ds. kryminalnych. Gośćmi konferencji są również komendant Szkoły Policji w Pile, przedstawiciele Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji, Centralnego Biura Śledczego Policji i Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Wśród uczestników spotkania są także komendanci miejscy, powiatowi i naczelnicy wydziałów kryminalnych jednostek policji garnizonu lubelskiego.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonał insp. Sławomir Zagojski - I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie. Wśród wczorajszych prelegentów znaleźli się podinsp. Tomasz Kwiatkowski z Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji, który w swoim wykładzie poruszył kwestie zarządzania informacją w międzynarodowej perspektywie jak również omówił rolę Biura Międzynarodowej Współpracy Policji w zwalczaniu przestępczości i terroryzmu. Inspektor Adam Frankowski - Kierownik Instytutu Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji przybliżył uczestnikom konferencji zagadnienia związane z krajowymi projektami badawczo-rozwojowymi, zaś mł. insp. Andrzej Ciołek - Naczelnik Laboratorium Kryminalistyki Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie przekazał zgromadzonym wiedzę w zakresie współczesnych możliwości wykorzystania baz danych GENOM i AFIS.
Wczorajszy dzień konferencji to również spotkanie z prof. Timothy Palmbach - Kierownikiem Katedry Nauk Kryminalistycznych amerykańskiego Uniwersytetu w New Haven. Uczestnicy konferencji z zaciekawieniem wysłuchali jego wykładu, w którym poruszył on tematykę związaną z rozwojem i zastosowaniem nowych technologii kryminalistycznych podczas oględzin miejsca zdarzenia.
Profesor Timothy Palmbach przez 22 lata służył w policji stanowej Connecticut, kończąc tam karierę jako szef Wydziału Naukowego (laboratorium kryminalistyczne). Badania naukowe, które prowadzi dotyczą między innymi rozwoju i zastosowania nowych technologii kryminalistycznych podczas oględzin miejsca zdarzenia. Profesor Timothy Palmbach w wielu sprawach sądowych w USA występuje jako biegły z zakresu rekonstrukcji miejsca zdarzenia. Ostatnio realizował kilka projektów naukowo-badawczych na temat zastosowania analizy DNA (tzw. "szybkie" DNA) w identyfikacji ofiar handlu ludźmi i przestępstw seksualnych oraz organizatorów tego rodzaju działalności przestępczej.
Dziś uczestnicy konferencji będą mieli okazję wysłuchać wystąpień policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, w których poruszone zostaną między innymi aspekty taktyki zwalczania przestępstw oszustwa metodą "na wnuczka" na terenie garnizonu lubelskiego, handlu ludźmi i zjawisk towarzyszących, jak również kwestie zwalczania przestępczości gospodarczej w obszarach określonych priorytetami KGP na lata 2016-2018.
Przedmiotowa konferencja to nie tylko wykłady, ale także doskonała okazja do wymiany informacji, doświadczeń i dyskusji w poruszonych tematach.
(KWP w Lublinie / ms)