Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie XVI Finału WOŚP

Data publikacji 14.01.2008

Blisko 14 tys. policjantów przy wsparciu Żandarmerii Wojskowej, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i Granicznej zabezpieczało wczoraj w całej Polsce XVI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Policjanci interweniowali 72 razy i zatrzymali 4 osoby dorosłe i 11 nieletnich za naruszanie porządku publicznego oraz 16 dorosłych i 25 nieletnich podejrzanych o popełnienie przestępstw, takich jak kradzieże puszek lub pieniędzy z puszek.

Z policyjnych statystyk wynika, że w całym kraju doszło do 24 przestępstw (najczęściej dotyczyły kradzieży puszek wolontariuszom wraz z pieniędzmi) i 36 wykroczeń (najczęściej dotyczyły kradzieży puszek wolontariuszom wraz z pieniędzmi lub pieniędzy z puszek w niewielkich kwotach),
A tak sytuacja kształtowała się w poszczególnych regionach kraju:

Bydgoszcz

Policjanci OPP sprawdzali autentyczność identyfikatorów i osób kwestujących. Ustalili, że jeden z wolontariuszy (chłopak w wieku lat 17), zerwał dolną plombę puszki i ukradł 70 zł.
W Toruniu, policjanci zatrzymali dwie dziewczyny – (lat 17), które nie miały identyfikatorów i nie były zarejestrowane w WOŚP. Nastolatki kwestowały na rzecz WOŚP posługując się puszkami bez wszystkich wymaganych oznaczeń (zebrały 27 zł.)
Również w Toruniu, patrol policji zatrzymał dwie osoby (dziewczynę – lat 23 i chłopaka – lat 19), które nie miały identyfikatorów i nie były zarejestrowane w WOŚP i posługując się puszkami z logo WOŚP zbierały pieniądze (zebrano - 230 zł.)

Gorzów Wielkopolski

Na przejściu dla pieszych 25-letni mężczyzna kierujący audi, potrącił czterech wolontariuszy. W wyniku wypadku drogowego, osoby te (2 dziewczyny – lat 17 i 2 mężczyzn – lat 27 i 26) zostały przewiezione do szpitala.

Olsztyn

W Ełku, nieznany sprawca podbiegł do 3-osobowej grupy osób kwestujących dla WOŚP i zabrał puszkę (straty ok. 200 zł.)

Gdańsk

W Wejherowie dwaj mężczyźni w wieku lat 16 i 44 wyrwali puszkę wolontariuszowi WOŚP, po czym ukradli z niej 160 zł., a następnie grozili wolontariuszowi pobiciem, w przypadku powiadomienia Policji. Sprawcy zostali zatrzymani.
W Gdyni, mężczyzna ukradł puszkę wolontariuszowi WOŚP, wraz z zawartością około 200 zł. Sprawca został zatrzymany przez Policję.

Kielce

W bramie budynku policjanci natknęli się na czterech wolontariuszy pijących piwo. Wszystkie te osoby (w tym trzy nieletnie) były nietrzeźwe i posiadały identyfikatory oraz puszki WOŚP. Zostały doprowadzone do komendy policji, następnie osoby nieletnie zostały przekazane rodzicom a osoba dorosła została poinformowana o sporządzeniu wniosku o ukaranie do sądu grodzkiego.
18 –letni mężczyzna- wolontariusz WOŚP został zatrzymany na dworcu w Skarżysku Kamiennej, gdyż jadąc pociągiem relacji Warszawa – Kielce uszkodził puszkę WOŚP i ukradł pieniądze (informację taką uzyskał dyżurny KPP w Skarżysku Kamiennej). Mężczyzna ten, zatrzymany przez Policję, przyznał się do kradzieży z puszki około 500 zł. W puszce zostawił 100 zł.

Białystok

18-letnia dziewczyna powiadomiła telefonicznie Policję, że w Hajnówce w okolicach cmentarza jej koleżanka (lat 18) kwestująca na rzecz WOŚP, szarpie się z mężczyzną, który próbuje jej wyrwać puszkę z zebranymi pieniędzmi. Na miejsce skierowano patrol Policji, który zatrzymał
3 nieletnich sprawców. Chłopcy w wieku lat 14 i jeden w wieku lat 15 zerwali plombę z puszki i próbowali zabrać pieniądze. W puszce znajdowało się około 67 zł, które w całości odzyskano. Początkowo zatrzymano 3 nieletnich sprawców. Następnie policjanci zatrzymaliu czwartego nieletniego sprawcę.

Również w Hajnówce 16-letnia dziewczyna powiadomiła telefonicznie policję, że w okolicach sklepu spożywczego, trzech nieletnich sprawców wyrwało puszkę z pieniędzmi od wolontariuszki, kwestującej na rzecz WOŚP. Policjanci zatrzymali trzech nieletnich sprawców (chłopców – 15 lat, 12 lat i 11 lat).

Radom

W Sochaczewie do dwóch wolontariuszek WOŚP (dziewczęta w wieku lat 12) podeszło 3 chłopców w wieku 16 lat, z których jeden odepchnął kwestującą dziewczynkę i wyrwał jej puszkę WOŚP wraz z zawartością. Następnie sprawcy zbiegli.
W Siedlcach do kwestującej wolontariuszki WOŚP (dziewczyna w wieku lat 17) podeszło 2 chłopców w wieku około 14 i 17 lat. Jeden z nich, wrzucając pieniądze do puszki, wyrwał ją z rąk wolontariuszki i zbiegł. W puszce znajdowało się około 500 zł.

KSP

W Nowym Dworze Mazowieckim doszło do kradzieży puszki z zebranymi pieniędzmi (około 300 zł.). Po otrzymaniu zgłoszenia, policjanci zatrzymali dwóch nieletnich sprawców kradzieży (chłopców w wieku 16 i 17 lat).
W Warszawie (na terenie dzielnicy Praga Południe) doszło do kradzieży 2 puszek z zebranymi pieniędzmi (około 300 zł.). W Śródmieściu policjanci zatrzymali dwóch wolontariuszy WOŚP (w wieku lat 18), podejrzewanych o dokonanie kradzieży pieniędzy z puszek WOŚP.
Powrót na górę strony