Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowy - to niełatwa służba

Data publikacji 16.03.2006

Bycie dzielnicowym to bardzo odpowiedzialna i trudna służba. Służba, która wymaga od policjantów wszechstronności i ogromnego zaangażowania. Policjant pierwszego kontaktu – tak przyjęło się mówić o dzielnicowych. W ich zainteresowaniu powinno być wszystko, co dzieje się na danym terenie. Dlatego też już 127 dzielnicowych w tym roku dostało awanse na wyższe grupy uposażenia.

Zbieranie informacji, pogawędki z mieszkańcami, bystre oko i obowiązkowe obchody – to codzienność dzielnicowego. Ta służba wymaga prawdziwego poświęcenia, znajomości wielu aktów prawnych, cierpliwości, życzliwości i dobrej kondycji.

Praca dzielnicowego nie należy do najłatwiejszych. Ludzie zwracają się z przeróżnymi sprawami, poważnymi i błahymi. Tematy są niejednokrotnie wstydliwe i dotyczą życia prywatnego. Dzielnicowy pracuje przede wszystkim sam. Nie może być anonimowy. Umundurowany, zawsze jest w centrum uwagi. Ludzie przyglądają się jego zachowaniu. Musi być nieskazitelny i dawać dobry przykład.

Powinien posiadać umiejętność nawiązywania kontaktów, wzbudzać zaufanie i być otwartym na drugiego człowieka.

Anonimowość życia, jaka towarzyszy metropoliom, a taka jest Warszawa powoduje, że praca dzielnicowego w stolicy jest bardzo trudna. Sprawy, z którymi mieszkańcy zwracają się najczęściej to: przemoc w rodzinie, złe parkowanie i uciążliwi sąsiedzi.

To policjant wszechstronny, pracuje również doraźnie jako pomoc w służbie dyżurnej, ochronnej, konwojowej, przy zabezpieczaniu różnych imprez masowych.

Przekrój spraw, którymi się zajmują się dzielnicowi jest bardzo szeroki. Prowadzą postępowania w sprawach o wykroczenia, poszukiwania osób, dozory policyjne, a także doręczają ważne pisma: nakazy karne, akty oskarżenia, wnioski do sądów, zgłoszenia do WKU.

Wzbudzający sympatię, kontaktowy, życzliwy – to najbardziej pożądane cechy u dzielnicowego. Liczy się otwartość, kompetencje, radzenie sobie w sytuacjach trudnych i nieprzewidzianych oraz podejmowanie skutecznych i trafnych decyzji. Dobry dzielnicowy powinien łączyć w sobie różne umiejętności m.in.: prawnika, analityka, psychologa, pedagoga, sędziego oraz socjologa.

Dlatego też dbając o podwyższenie prestiżu policjantów dzielnicowych, i wyróżnienie tej ciężkiej służby od początku tego roku 127 policjantów pełniących obowiązki dzielnicowych, którzy spełnili formalne wymagania, decyzją komendanta stołecznego Policji, zostało awansowanych w grupach i mianowanych na stanowiska dzielnicowych.

Powrót na górę strony