Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zlikwidowali leśną bimbrownię

Data publikacji 17.03.2006

Policjanci z białostockiej komendy miejskiej, niedaleko wsi Królowe Stojło koło Gródka, zatrzymali na gorącym uczynku nielegalnego wyrobu alkoholu 51-letniego mieszkańca pobliskiej wsi.

W bimbrowni znaleziono 2 kompletne linie produkcyjne, 150 litrów tzw. surówki (o stężeniu ok. 30%) oraz 200 litrów zacieru. Zabezpieczona na miejscu przestępstwa aparatura do nielegalnej produkcji alkoholu została zniszczona, a próbki znalezionych substancji zabezpieczono do dalszych badań.

W tym roku na Podlasiu jest to już drugi przypadek zlikwidowania leśnej bimbrowni. Poprzednia, zniszczona w tych okolicach niespełna miesiąc wcześniej również należała do zatrzymanego wczoraj mężczyzny. Wówczas sprawca dobrowolnie poddał się karze, której wymiar został określony na 1.500 zł. grzywny oraz 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata.

W ubiegłym roku podlascy policjanci zlikwidowali kilkadziesiąt leśnych i przydomowych bimbrowni. Specyfiką nielegalnej produkcji alkoholu w północno-wschodniej Polsce są leśne bimbrownie. Ostępy leśne Puszczy Knyszyńskiej w okolicach Czarnej Białostockiej i Gródka to dwa największe tzw. zagłębia bimbrownicze. W Podlaskim tradycje uprawiania tego procederu sięgają nawet czasów carskich. Czasami uczestniczą w nim całe leśne osady bądź rodziny.

Hermetyczność środowiska producentów, a także fakt, że produkcja odbywa się z dala od ludzkich siedzib w obszarach niedostępnych powoduje, że wykrywanie tego typu przestępstw jest trudne.

Powrót na górę strony