Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wielomilionowe wyłudzenia

Data publikacji 14.01.2008

Akt oskarżenia liczący 350 stron maszynopisu przeciwko 11 osobom za popełnienie przestępstw – to efekt pracy stołecznych policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej w sprawie wyłudzeń przez trzy warszawskie spółki powiązane kapitałowo od ponad 800 inwestorów ponad 25 milionów złotych. Oskarżonym grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Sprawa swój początek miała w 1999 roku. Wtedy to policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej KSP zajęli się sprawą dotyczącą trzech warszawskich spółek powiązanych ze sobą kapitałowo, oferujących usługi inwestycyjne na rynkach zagranicznych giełd towarowych.

Policjanci zajmujący się sprawą ustalili, że spółki prowadziły działalność polegającą na inwestowaniu przekazywanych im pieniędzy od zewnętrznych klientów. Spółki te miały powiązania międzynarodowe w Austrii, Czechach, Słowacji, Szwajcarii i na Węgrzech.

Działania przestępcze polegały na telefonicznym werbowaniu klientów, by dokonywali wpłat na konta tych firm lub bezpośrednio w pomieszczeniach do rąk pracowników, ewentualnie przelewem bankowym, w celu inwestowania środków przez te firmy we własnym imieniu, a na rzecz klientów.

Jak ustalili policjanci, miało się to odbywać poprzez zawieranie umów kupna – sprzedaży kontraktów terminowych ma giełdach w Nowym Jorku i Chicago. Klienci polscy upoważniali firmy do pośredniczenia w transakcjach poprzez upoważnienie konkretnych pracowników do zarządzania ich środkami pieniężnymi i kontraktami terminowymi poprzez składanie bez konsultacji i akceptacji własnej, zleceń kupna i sprzedaży kontraktów terminowych na ropę naftową, kawę, bawełnę i inne.

Policjanci w czasie prowadzonego śledztwa zebrali materiał dowodowy wykazujący, że wpłacane przez klientów pieniądze nigdy nie były inwestowane na giełdach towarowych. Klientom natomiast wystawiano sfingowane potwierdzenia operacji giełdowych, z których wynikało, że dokonywane na ich rzecz transakcje przynosiły straty. Pieniądze nie wracały do klientów, nie mogły przynosić zysku a jedynie rzekomą stratę. W większości przypadków pieniądze wywożone były za granicę. W ten sposób wyłudzili od ponad 800 inwestorów 25.331.920 złotych.
Podejrzanym 11 osobom grozi teraz do 12 lat pozbawienia wolności. Wobec zatrzymanych zastosowano tymczasowe areszty, dozory i kilkudziesięciotysięczne poręczenia majątkowe. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono również mienie podejrzanych.

W stosunku do głównych organizatorów procederu obcokrajowców, którzy podobną działalność przestępczą prowadzili na terenie Austrii, Czech, Słowacji, Szwajcarii i na Węgrzech toczą się w ich krajach oddzielne postępowania, między innymi za działalność na terytorium Polski. Niektórzy z nich trafili do aresztów.

Powrót na górę strony