Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólne działania Służby Więziennej i Policji

Data publikacji 24.11.2016

Nowosolscy policjanci uczestniczyli w ćwiczeniach przeprowadzonych w Areszcie Śledczym w Nowej Soli. Głównym celem prowadzonych działań było sprawdzenie i doskonalenie umiejętności współdziałania Służby Więziennej z Policją w stanie wzmożonej gotowości obronnej państwa.

W Nowej Soli przy ul. Żeromskiego odbyły się ćwiczenia specjalistyczne służb mundurowych. Zorganizowane przez Areszt Śledczy działania miały za zadanie doskonalenie wzajemnej współpracy. Zaplanowany scenariusz przewidywał zdarzenie, które może się pojawić w codziennej służbie strażników więziennych i policjantów. W ćwiczeniach uczestniczyli również przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej oraz funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej.

Akcja rozpoczęła się ok. godz. 9.00, gdy dyżurny Aresztu Śledczego otrzymał informację o wtargnięciu napastnika na teren dziedzińca budynku. Od razu przekazał tę informację do dyżurnego nowosolskiej komendy. Jak się okazało napastnik wjechał na teren aresztu, pozorując, że przywiózł busem dostawę zaopatrzenia. Strażnik więzienny otworzył bramę, by wpuścić dostawcę. W połowie wjazdu dostawca zatrzymał się, informując strażnika o awarii pojazdu i prosił o pomoc. Napastnik obezwładnił mężczyznę, założył mu kajdanki i zamknął zakładnika w pojeździe. Służba więzienna ogłosiła alarm. W tym momencie napastnik wyciągnął ze swojego busa ładunek wybuchowy i groził jego użyciem, jeżeli nie zostaną spełnione jego warunki. Żądał uwolnienia z aresztu jego brata.

Przybyli na miejsce policjanci zabezpieczyli teren, a strażnicy negocjowali z desperatem. Kolejno na miejsce przybywały służby wsparcia. Negocjatorzy policyjni próbowali przekonać mężczyznę do poddania się. W międzyczasie na miejsce zdarzenia przyjechał patrol saperski. Doskonale skoordynowane działania przy zastosowaniu specjalistycznych środków doprowadziły do zatrzymania sprawcy i zabezpieczenia ładunku wybuchowego.

Przeprowadzone ćwiczenia potwierdziły wysoki poziom współdziałania funkcjonariuszy  w poszczególnych grupach zadaniowych i fakt, że funkcjonariusze poszczególnych formacji są bardzo dobrze przygotowani do działania w przypadku wystąpienia tego typu zdarzeń.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / ms)

Film Wspólne działania Służby Więziennej i Policji

Pobierz plik Wspólne działania Służby Więziennej i Policji (format mp4 - rozmiar 20.8 MB)

Powrót na górę strony