Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Antyterroryści sprawdzili swoją formę

Data publikacji 17.03.2006

Terroryści, którzy opanowali skład warszawskiego Metra zażądali m.in. miliarda złotych okupu i rozmowy z przedstawicielem wybranej stacji telewizyjnej. W razie niespełnienia żądań zagrozili wysadzeniem pociągu pełnego pasażerów. Rozpoczęto negocjacje, w końcu padł rozkaz szturmu. Błyskawiczna akcja antyterrorystów zażegnała niebezpieczeństwo.

Antyterroryści pełnią służbę 24 godziny na dobę. W razie zagrożenia, bez względu na to gdzie i kiedy się pojawi muszą natychmiast znaleźć się na miejscu i wyeliminować je. Aby nie popełnić błędu w chwili kiedy wystąpi naprawdę, muszą bez przerwy podnoście swoje umiejętności, doskonalić umiejętności taktyczne, sprawność fizyczną i współdziałanie w zespole.

Dzięki dobrej współpracy z Metrem Warszawskim policjanci mogą szkolić się na jego stacjach i w tunelach. Wszystkie pododdziały antyterrorystyczne na świecie w tych miastach, gdzie funkcjonuje metro ćwiczą swoje umiejętności na wypadek zaistnienia tam sytuacji zagrożenia.

Około 1 w nocy dyżurny Komendy Stołecznej Policji otrzymał informację, że kolejka nie zatrzymała się na stacji, a skład znacznie zwolnił bieg. Kontakt z maszynistą jest przerwany, a w kabinie obok maszynisty widać nieznanego mężczyznę. W końcu pociąg staje, mężczyzna z kabiny nawiązuje kontakt, stawia żądania, grozi detonacją ładunków wybuchowych ukrytych w składzie pociągu – tak w skrócie wyglądał początek scenariusza ćwiczeń policjantów z Zarządu Operacji Antyterrorystycznych Głównego Sztabu Policji KGP i Wydziału dw. Z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw Komendy Stołecznej Policji.

Policjanci ćwiczyli m.in. zabezpieczenie miejsca zdarzenia, negocjacje z napastnikami, rozpoznanie sytuacji, przygotowanie do szturmu, sam szturm, ewakuację zakładników i niezbędne działania pirotechniczne.

Policjantów do jednostki antyterrorystycznej dobiera się szczególnie starannie. Ich zdolności oceniają specjaliści różnych dziedzin. Policjanci muszą przejść drobiazgowe badania psychologiczne i lekarskie. Wymaga się od nich wyjątkowych predyspozycji psychofizycznych, ponieważ każdy, kto nie spełniałby tak restrykcyjnych wymagań stanowiłby ewentualne zagrożenie dla własnych kolegów w sytuacjach bojowych. Służbę w takich jednostkach pełnią między innymi specjaliści od walki wręcz i wspinaczki, płetwonurkowie, snajperzy, skoczkowie spadochronowi, pirotechnicy i specjalnie wyszkoleni kierowcy. Ich służba to w zdecydowanej większości ćwiczenia. W trakcie służby trwa ciągła weryfikacja policjantów – jeżeli któryś z antyterrorystów przestaje spełniać określone kryteria – musi odejść z tego rodzaju służby.

Powrót na górę strony