Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Kryształowe Gwiazdy" wręczone po raz dwunasty!

Data publikacji 25.11.2016

25 listopada na ręce 101 wielkopolskich policjantów i policjantek zostały złożone podziękowania za wzorową i ofiarną służbę. Tegoroczni laureaci „Kryształowej Gwiazdy” swoją postawą udowodnili, że służba w Policji to przede wszystkim działanie na rzecz drugiego człowieka i niesienie pomocy nawet z narażeniem własnego życia. Nagrody po raz dwunasty ufundowane zostały przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego.

„Kryształowa Gwiazda” to prestiżowa nagroda wręczana już od dwunastu lat policjantkom i policjantom z terenu Wielkopolski. Jest wyrazem uznania dla tych funkcjonariuszy, którzy pełniąc codzienną służbę narazili swoje życie lub zdrowie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia. Wyróżnieni „Kryształową Gwiazdą” funkcjonariusze swoją postawą w służbie udowodnili czym dla każdego policjanta są słowa roty ślubowania.

Uroczystość wręczenia „Kryształowych Gwiazd” na stałe wpisała się w kalendarz doniosłych wydarzeń dla wielkopolskich stróżów prawa. Od dnia, w którym to szczególne wyróżnienie wręczono po raz pierwszy minęło już 12 lat. Laureatów przybywa, a każdy z nich zasługuje na słowa uznania za swą odwagę i determinację w niesieniu pomocy.

Tegoroczna uroczysta gala wręczenia „Kryształowych Gwiazd” odbyła się 25 listopada w Trzebawiu koło Poznania. Słowa wdzięczności i uznania dla policjantów płynęły od zaproszonych gości, którzy wręczyli policjantom te niezwykłe wyróżnienia: Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu nadinsp. Tomasza Trawińskiego,  Piotra Jurkiewicza - przedstawiciela Wojewody Wielkopolskiego oraz Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego podinsp. Andrzeja Szarego.

W gronie zaproszonych gości obecni byli także: kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu Ksiądz Prałat Stefan Komorowski oraz przedstawiciele służb mundurowych, urzędów i instytucji na co dzień współpracujący z wielkopolską Policją.

Laureaci „Kryształowej Gwiazdy ze Wstęgą” 2016

st. sierż. Mateusz JÓŹWIAK i st. asp. Radosław JAŚKOWIAK - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Słupcy - 30 stycznia 2016 roku udaremnili próbę samobójczą mężczyźnie, który próbował rzucić się pod nadjeżdżający pociąg. Policjanci wykorzystując sygnalizację świetlną radiowozu oraz latarki informowali maszynistę o zagrożeniu, a w międzyczasie ściągnęli z torów desperata.

Ponadto w dniu 16 marca 2016 roku st. sierż. Mateusz JÓŹWIAK i st. sierż. Arkadiusz MIĘTKIEWICZ udaremnili samobójczą próbę mężczyźnie, który oblał się benzyną i trzymając w ręku zapalniczkę zagroził rodzinie, że się podpali. W wyniku natychmiastowej reakcji funkcjonariuszy, polegającej na zastosowaniu chwytów obezwładniających obezwładniono mężczyznę, wyrwano mu zapalniczkę i przekazano go zespołowi ratownictwa medycznego.

st. sierż. Mateusz Jóźwiak był już laureatem Gali Kryształowej Gwiazdy w 2015 roku.

st. sierż. Dawid WOJTKOWSKI i sierż. sztab. Michał NOWACKI - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Śremie - w dniu 12 kwietnia 2016 roku, w toku przeprowadzonej interwencji w związku z parkującym samochodem w przydrożnym lesie na trasie Brodnica - Iłówiec zauważyli leżącego na miejscu pasażera mężczyznę, z którym pomimo iż oddychał nie można było nawiązać kontaktu słownego. Pod nogami mężczyzny znajdowała się reklamówka z pustymi opakowaniami po lekach nasennych. Policjanci natychmiast podjęli akcję udzielenia pomocy przedmedycznej temu mężczyźnie, a następnie przekazali go przybyłej na miejsce załodze Pogotowia Ratunkowego, co uratowało mu życie.

Ponadto w dniu 10 stycznia 2016 roku, sierż. sztab. Michał NOWACKI, sierż. Łukasz GÓRA oraz sierż. Marcin DOPIERAŁA - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Śremie - podczas interwencji w stosunku do n/n mężczyzny, który siedział na schodach sklepu i nie było z nim kontaktu, oczekując na przybycie karetki Pogotowia Ratunkowego, zmuszeni zostali do podjęcia akcji ratunkowej poprzez udzielenie pomocy przedmedycznej, w związku z ustaniem funkcji życiowych u tegoż mężczyzny. W wyniku tych czynności mężczyzna odzyskał funkcje życiowe i został przekazany załodze karetki pogotowia.

W przypadku st. sierż. Dawida Wojtkowskiego jest to już kolejny przypadek ratowania życia ludzkiego - laureat "Kryształowej Gwiazdy ze Wstęgą".

mł. asp. Gerard STANKIEWICZ – policjant Komendy Powiatowej Policji w Pile - w dniu 16 maja 2016 roku, będąc w czasie wolnym od służby, podjął interwencję w stosunku do mężczyzny, który usiłował popełnić samobójstwo chcąc wyskoczyć z okna wielopiętrowego budynku. Spryt i umiejętności funkcjonariusza doprowadziły do błyskawicznego obezwładniania i uratowania życia desperata, który znajdował się pod wpływem alkoholu. Jest to już kolejny przypadek uratowania życia innej osobie przez mł. asp. Gerarda Stankiewicza.

sierż. sztab. Marcin NAWROT oraz st. sierż. Bartosz ŻURCZAK - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kościanie - w dniu 2 lipca 2016 roku policjanci udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej mężczyźnie, który targnął się na swoje życie poprzez założenie sobie sznurka na szyi i powieszenie się na drzewie. Policjanci uwolnili go z pętli i podjęli skuteczną resuscytację czym doprowadzili do odzyskania funkcji życiowych desperata, który został przewieziony do Szpitala Miejskiego w Kościanie.

Również w dniu 4 marca 2016 roku sierż. sztab. Marcin NAWROT i st.sierż. Filip ŻAK - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kościanie - udaremnili samobójczą próbę mężczyźnie, który siedząc na ulicznej ławce, próbował za pomocą żyletki podciąć sobie żyły. Policjanci wykorzystując nieuwagę desperata wyrwali mu z rąk żyletkę, założyli opatrunek na ranę i przekazali załodze pogotowia ratunkowego.

sierż. Tomasz SOBECKI i st. sierż. Maciej MICZYŃSKI - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie - w dniu 13 listopada 2015 roku udaremnili próbę samobójczą mężczyźnie, który usiłował rzucić się z wiaduktu na trasie Zjazdu Gnieźnieńskiego. Funkcjonariusze narażając własne zdrowie chwycili agresywnego desperata za ubranie i wciągnęli na wiadukt ratując mu życie. Jest to już kolejny przypadek uratowania życia przez tych funkcjonariuszy.

sierż. Tomasz SIKORA i sierż. Krystyna PAKOWSKA - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie - w dniu 19 listopada 2015 roku w Krzyżu Wielkopolskim zauważyli wydobywający się dym z okien mieszkania, następnie wyważyli drzwi i narażając własne życie wchodząc do zadymionego pomieszczenia wynieśli z płonącego mieszkanianie przytomnego mężczyznę, wyprowadzili dwie inne osoby oraz ewakuowali wspólnie ze strażakami pozostałych mieszkańców budynku. W przypadku w/w funkcjonariuszy jest to już kolejny przypadek uratowania życia ludzkiego.

mł. asp. Bartosz HAMMERLING oraz sierż. Joanna ŚMIERZCHALSKA - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie - w dniu 30 lipca 2016 roku podjęli udaną akcję reanimacyjną w stosunku do mężczyzny, którego wcześniej oswobodzili z linki zaciśniętej wokół szyi i przytwierdzonej do drzewa. Po przywróceniu funkcji życiowych, mężczyzna został przekazany przybyłym na miejsce ratownikom medycznym. Jest to już kolejny przypadek uratowania życia przezmł. asp. Bartosza Hammerlinga.

st. sierż. Jakub KERBER i sierż. Sebastian ŻAK - policjanci Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu - w dniu 6 grudnia 2015 roku, w wyniku błyskawicznie podjętej interwencji w stosunku do mężczyzny, który próbował wejść na torowisko tramwajowe na trasie PST w chwili gdy w jego kierunku nadjeżdżał tramwaj, doprowadzili do uratowania jego życia, odciągając go w ostatniej chwili na bok. W przypadku st. sierż. Jakuba KERBERA to kolejny przypadek uratowania życia ludzkiego.

st. sierż. Damian KAMOWSKI i st. sierż. Tomasz KLUCZYŃSKI - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie - w dniu 23 kwietnia 2016 roku uratowali życie mężczyźnie, który spadł ze stromej skarpy do znajdującego się przy niej stawu. W wyniku przeprowadzonych czynności tj. utworzenie łańcucha z rąk wyciągnęli mężczyznę z lodowatej wody i zabezpieczyli przed wychłodzeniem okrywając kocem termicznym do czasu przyjazdu załogi pogotowia ratunkowego.

st. sierż. Przemysław Jan TUTUCKI oraz sierż. sztab. Krzysztof Roman LAMPASIAK - policjanci Komendy Miejskiej Policji w Lesznie - w dniu 16 kwietnia udaremnili próbę samobójczą mężczyzny. Policjanci ściągnęli z torów kolejowych desperata tuż przed nadjeżdżającym pociągiem, ratując mu życie.

st. sierż. Robert WIKTORSKI oraz sierż. sztab. Adam BURSKI - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kole - w dniu 11 września 2016 roku udaremnili próbę samobójczą mężczyzny, który chciał skoczyć do rzeki Warty z filaru mostu Warszawskiego w Kole. Policjanci przeprowadzili skuteczne negocjacje, w wyniku których desperat wszedł na most po drabinie opuszczonej przez załogę Straży Pożarnej.

Ponadto st. sierż. Robert WIKTORSKI oraz st. sierż. Zbigniew NOWICKI - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kole - w dniu 7 listopada 2015 roku udaremnili próbę samobójczą mężczyzny. Funkcjonariusze widząc desperata wieszającego na pętli, błyskawicznie wybili szybę w oknie pomieszczenia kuchennego, wskoczyli do wnętrza, uwolnili go z pętli i przekazali załodze pogotowia ratunkowego, ratując mu życie.

sierż. Natalia NOWAK oraz st. sierż. Weronika ROBAK - policjantki Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wielkopolskiej - w dniu 21 listopada 2015 roku podjęły skuteczne negocjacje, które odwiodły mężczyznę od zamiaru popełniania samobójstwa. W przypadku st. sierż. Weroniki Robak jest to drugi przypadek wzorowej postawy, za co została w 2015 roku wyróżniona "Kryształową Gwiazdą".

sierż. sztab. Marcin STARZYŃSKI oraz st. sierż. Szymon GIERMAZIŃSKI - policjant Komendy Miejskiej Policji w Koninie - w dniu 10 lutego 2015 roku uratowali życie 80-letniej kobiecie. Policjanci wyważyli drzwi mieszkania, weszli do środka i uwolnili wyziębioną kobietę, która od dwóch dni była przygnieciona kuchenką.

Ponadto sierż. Szymon URYCKI i sierż. sztab. Marcin STARZYŃSKI - policjanci Komendy Miejskiej Policji w Koninie - w dniu 23 sierpnia 2015 roku dzięki operatywności ustalili miejsce pobytu desperatki, która zamierzała popełnić samobójstwo poprzez wskoczenie do rzeki Warty. Ich postawa zapobiegła tragedii.

st. sierż. Marcin HAŃCZARUK i st. sierż. Paweł LEWANDOWSKI - policjanci Komendy Miejskiej Policji w Koninie - w dniu 16 marca 2016 roku zauważyli płonący drewniany dom. Dzięki szybkiej reakcji, wyważeniu drzwi udało im się wyprowadzić z domu dwie 65-letnie kobiety, które spały oraz psa. Ich decyzja uratowała życie kobiet i psa. W przypadku st. sierż. Paweł Lewandowskiegojest to drugi przypadek uratowania życia innym osobom.

Ponadto sierż. Zbigniew LISIECKI i st. sierż. Paweł LEWANDOWSKI - policjanci Komendy Miejskiej Policji w Koninie - w dniu 8 sierpnia 2016 rokunarażając własne zdrowie wyciągnęli z rzeki nietrzeźwą kobietę, która chciała popełnić samobójstwo ratując w ten sposób jej życie.

sierż. sztab. Tomasz WOELKE i st. sierż. Marcin KOZŁOWSKI - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie - w dniu 25 października 2015 roku w Kotlinie wykorzystując opatrunki osobiste oraz ręczniki zatamowali krwotok u mężczyzny, który miał obcięte kończyny dolne przez co uratowali mu życie zapobiegając wykrwawieniu.

sierż. sztab. Maciej SOŁTYSIAK i st. sierż. Maciej WAWRZYNIAK- policjanci Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie - w dniu 29 października 2015 roku udaremnili próbę samobójczą nietrzeźwego mężczyzny. Policjanci sforsowali drzwi do łazienki, gdzie na pętli wisiał mężczyzna. Funkcjonariusze odwiązali pętlę z szyi desperata i przeprowadzili skuteczną akcję reanimacyjną przywracającą funkcje życiowe.

sierż. sztab. Sławomir NOWACKI oraz asp. Tomasz MAZUREK - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie - w dniu 12 września 2016 roku przeprowadzili kilkuminutową skuteczną resuscytację krążeniowo-oddechową wycieńczonego i nieprzytomnego mężczyzny odnalezionego w kompleksie leśnym.

Laureaci „Kryształowej Gwiazdy ” 2016

sierż. sztab. Włodzimierz STARYNOWICZ i st. post. Agnieszka SZYMAŃSKA - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Pile - w dniu 11 stycznia 2015 roku uratowali mężczyznę, wynosząc go z pomieszczenia kuchennego, w którym usiłował popełnić samobójstwo poprzez odkręcenie gazu w kuchence. Błyskawiczna reakcja funkcjonariuszy oraz udzielona fachowa pomoc przedmedyczna przyczyniły się do uratowania życia desperatowi oraz innym mieszkańcom budynku.

podinsp. Henryk Krzysztof GRABAREK i asp. sztab. Radosław Piotr DURLAK - policjanci Komendy Miejskiej Policji w Koninie - w dniu 14 sierpnia 2015 roku w wyniku negocjacji telefonicznych udaremnili próbę samobójczą desperata, który usiłował rzucić się pod pociąg na trasie Warszawa-Poznań. Negocjacje doprowadziły do lokalizacji miejsca pobytu mężczyzny, jego zatrzymania na kładce kolejowej oraz przekazania załodze pogotowia ratunkowego.

sierż. sztab. Michał WILCZYŃSKI i st. sierż. Adrian SZCZEPANIAK – policjanci Komendy Miejskiej Policji w Koninie - w dniu 1 października 2015 roku na ternie gminy Rychwał podjęli błyskawiczną akcję ratunkową mężczyzny, który usiłował popełnić samobójstwo poprzez odkręcenie butli z gazem w zajmowanym mieszkaniu. Mężczyzna został wyniesiony z zagrożonego pomieszczenia, udzielono mu pierwszej pomocy przedmedycznej, zakręcono butlę z gazem i wywietrzono pomieszczenie.

asp. sztab. Gwidon KACZMAREK i mł. asp. Maciej KACZMAREK - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kościanie - w dniu 2 października 2015 roku uratowali życie mężczyźnie, odcinając linę od metalowej konstrukcji, na której wisiał niedoszły samobójca oraz przekazując załodze pogotowia ratunkowego.

st. sierż. Ilona KOŁODEŃSKA i sierż. sztab. Damian STACHOWIAK - policjanci Komisariatu Policji w Trzciance - w dniu 8 listopada 2015 roku przeprowadzili udaną interwencję w stosunku do psychicznie chorego i nietrzeźwego mężczyzny usiłującego dokonać próby samobójczej poprzez powieszenie. Policjanci odcinając linę, na której wisiał uratowali mu życie. Wcześniej policjanci ustalili pojazd, którym się porusza i odnaleźli mężczyznę.

sierż. Paweł MINTA i sierż. Marcin KUBIAK - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu - w dniu 10 listopada 2015 roku podczas wykonywania czynności służbowych w związku z wypadkiem drogowym, podjęli akcję udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej w stosunku do jednego z uczestników zdarzenia, w wyniku której doprowadzili do uratowania życia.

sierż. Marcin CZUBAK i sierż. Mateusz KORDYLAS - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie - w dniu 4 grudnia 2015 roku udaremnili próbę samobójczą mężczyzny. Policjanci wytrącili z rąk desperata rozbitą butelkę, obezwładnili go i przekazali załodze pogotowia ratunkowego, ratując mu życie.

sierż. Łukasz CHOJNACKI oraz sierż. Bartosz SZYMKOWIAK - policjanci Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu - w dniu 22 grudnia 2015 roku w wyniku sprawdzenia terenu lasu w okolicy m. Koźminek, ujawnili mężczyznę wiszącego na kablu przytwierdzonym do drzewa. Policjanci odcięli desperata i udzielili pomocy przedmedycznej, co pozwoliło przywrócić mu funkcje życiowe.

st. sierż. Maciej KARASIŃSKI i mł. asp. Arkadiusz KWIASOWSKI - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim - w dniu 28 grudnia 2015 roku udaremnili próbę samobójczą mężczyzny, który usiłował skoczyć z wiaduktu kolejowego, pod którym przebiegała Droga Krajowa nr 11. Wykorzystując nieuwagę mężczyzny obezwładnili go i sprowadzili w bezpieczne miejsce.

sierż. sztab. Karina MIGALSKA-CEPA - policjantka Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie - w dniu 18 stycznia 2016 roku podjęła skuteczną akcję reanimacyjną nastolatka, który powiesił się na pasku od spodni zaczepionym na klamce od drzwi.

sierż. sztab. Mateusz NOWICKI, sierż. Dawid JANCZAK, st. sierż. Tomasz CICHOCKI, sierż. Andrzej KARPIŃSKI, sierż. Marek ZAKRZEWSKI oraz st. post. Marcin GAWROŃSKI - policjanci OPP w Poznaniu - w dniu 5 lutego 2016 roku na autostradzie A-2 udzielili pomocy osobie, która znajdowała się w zakleszczonym pojeździe. Funkcjonariusze uwolnili mężczyznę i przekazali załodze pogotowia ratunkowego.

st. post. Marcin ANKIEL, sierż. Szymon WŁODARZ, sierż. Michał KAŁUŻNY oraz sierż. Dominik GRALA - policjanci Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu - w dniu 7 lutego 2016 roku, w wyniku sprawnie przeprowadzonej współpracy oraz odpowiedniemu podziałowi ról podczas interwencji, uratowali życie mężczyźnie, który podjął próbę samobójczą chcąc wyskoczyć z okna znajdującego się na 11 piętrze budynku wielorodzinnego. Negocjując oraz wykorzystując nieuwagę desperata wciągnęli mężczyznę do mieszkania ratując mu życie.

sierż. Krzysztof LEKOWSKI i sierż. sztab. Tomasz KACZMAREK - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie - w dniu 12 lutego 2016 roku udaremnili próbę samobójczą mężczyźnie, który chciał powiesić się na drzewie za pomocą linki i paska od spodni.

sierż. Łukasz JAGUŚ - policjant Komendy Powiatowej Policji w Złotowie - w dniu 26 lutego 2016 roku, w trakcie przeprowadzonej interwencji uniemożliwił mężczyźnie wbicie sobie trzymanego w ręku noża w brzuch, poprzez zastosowanie chwytów policyjnych, obezwładnił go i udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej.

sierż. Radosław DAROSZEWSKI i st. sierż. Radosław MUSIAŁ - policjanci Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu - w dniu 19 marca 2016 roku w trakcie przeprowadzanej interwencji w stosunku do kobiety usiłującej wyskoczyć z okna mieszkania usytuowanego na 7 piętrze w bloku, wykazali się ponadprzeciętnymi umiejętnościami w prowadzeniu negocjacji, w wyniku których odwiedli desperatkę od zamiaru popełnienia samobójstwa.

st. asp. Przemysław ZYDORCZAK oraz sierż. Sławomir GRAJCZAK - policjanci OPP w Poznaniu - w dniu 3 kwietnia 2016 roku udaremnili próbę samobójczą mężczyzny zabarykadowanego w piwnicy. Policjanci wyłamali drzwi do piwnicy oraz udzielili pierwszej pomocy tamując własnym opatrunkiem krwotok z rany desperata, znajdującej się na szyi.

sierż. Tomasz ŁUCZAK oraz st. sierż. Kamil KUKWISZ - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim - w dniu 13 kwietnia 2016 roku udaremnili próbę samobójczą mężczyzny, który usiłował wbiec pod nadjeżdżający pociąg ratując mu życie.

sierż. sztab. Robert FURTAN i st. sierż. Marcin SMOLIŃSKI - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim - w dniu 4 maja 2016 roku na trasie kolejowej Poznań - Kluczbork zdjęli z torów nietrzeźwego i nieprzytomnego mężczyznę tuż przed nadjeżdżającym pociągiem, ratując mu życie.

sierż. Michał STANISZEWSKI i sierż. Milena MARKIEWICZ - policjanci Komendy Powiatowej Policji we Wrześni - w dniu 6 maja 2016 roku przeprowadzili udaną akcję udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej w stosunku do nieprzytomnej kobiety, która targnęła się na swoje życie. W wyniku podjętych czynności reanimacyjnych policjanci przywrócili funkcje życiowe kobiecie, którą następnie przekazali załodze karetki Pogotowia Ratunkowego.

sierż. Piotr KRAWCZYK, st. post. Filip TACZAŁA oraz sierż. Jakub ROJEWSKI - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie - w dniu 26 maja 2016 roku dzięki współpracy wyciągnęli zanurzoną do szyi w stawie, zdesperowaną kobietę, która zamierzała popełnić samobójstwo, ratując jej życie.

mł. asp. Łukasz SALETA i mł. asp. Daniel KUDŁASZYK - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie - w dniu 29 maja 2016 roku udzielili fachowej pomocy przedmedycznej mężczyźnie, który targnął się na swoje życie, wieszając się na powrozie w budynku gospodarczym. Doprowadzili do przywrócenia czynności życiowych niedoszłego samobójcy, tym samym ratując mu życie.

sierż. Piotr PAWŁOWSKI i sierż. Karol STEMPIEŃ - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie - w dniu 23 czerwca 2016 roku, będąc świadkami upadku rowerzysty na jezdnię, w wyniku którego uderzył on głową o ziemię i stracił przytomność, podjęli natychmiastową interwencję, w trakcie której, poprzez udzielenie fachowej pomocy przedmedycznej doprowadzili do przywrócenia czynności życiowych poszkodowanego, a następnie przekazali go załodze Pogotowia Ratunkowego ratując mu życie.

podkom. Krzysztof DUSZYŃSKI i asp. Rafał GRZYB - policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz asp. sztab. Urszula WAWRZYNOWICZ - policjantka Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie - w dniu 25 czerwca 2016 roku podjęli udaną akcję udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej w stosunku do mężczyzny topiącego się w jeziorze Święte koło miejscowości Obra. W wyniku podjętych czynności funkcjonariusze doprowadzili do przywrócenia funkcji życiowych i uratowania życia tej osobie.

asp. sztab. Mariusz KOŁODZIEJCZYK - Komendant Komisariatu Policji w Stawiszynie - w dniu 29 czerwca 2016 roku, w czasie wolnym od służby, podjął czynności negocjacyjne z desperatem, który chciał popełnić samobójstwo skacząc z okna znajdującego się na 4 piętrze kamienicy. W toku negocjacji, najpierw nakłonił mężczyznę do odrzucenia noży, które ten trzymał przy swoim gardle, a następnie wykorzystując chwilę nieuwagi desperata, chwycił go za rękę i wciągnął do wnętrza mieszkania ratując mu życie.

asp. Ireneusz TUREK - policjant Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu - w dniu 30 czerwca 2016 roku, w czasie wolnym od służby, przebywając na terenie parku miejskiego w Rogoźnie, zauważył jak jeden z mężczyzn oblał leżącą na ławce n/n kobietę denaturatem, a następnie ją podpalił. Jak się okazało zdarzenie to było powodem sprzeczki partnerów żyjących ze sobą w konkubinacie. Funkcjonariusz bez namysłu rzucił się na pomoc kobiecie i doprowadził do ugaszenia ognia, a następnie zatrzymał sprawcę tego czynu.

sierż. sztab. Andrzej SZKUDLAREK - policjant Komendy Powiatowej Policji w Słupcy - w dniu 2 lipca na Jeziorze Powidzkim narażając własne życie i zdrowie wspólnie z członkiem drużyny wodnej w czasie pogorszenia pogody podjął z wody osobę, która miała problemy z dopłynięciem do brzegu, odholował do brzegu trzy rowery wodne z dziesięcioma osobami oraz zabezpieczył dryfujący jacht, który zagrażał innym jednostkom.

st. post. Arkadiusz BURAKOWSKI - policjant OPP w Poznaniu oraz st. sierż. Marcin HOFFMANN - policjant KWP w Poznaniu - w dniu 10 lipca 2016 roku w czasie wolnym od służby zabezpieczyli miejsce wypadku drogowego oraz do czasu przyjazdu załogi pogotowia ratunkowego udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej motocykliście, który doznał obrażeń ciała.

st. post. Mateusz KORDUS i mł. asp. Sławomir WOJTKOWIAK - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu - w dniu 10 lipca 2016 roku udaremnił próbę samobójczą mężczyzny. Funkcjonariusz przy pomocy noża odciął krawat, na którym na kontenerze śmieci wisiał desperat ratując mu życie.

st. asp. Piotr KRALL oraz st. sierż. Dariusz WOLAŃSKI - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie - w dniu 1 sierpnia 2016 roku w miejscowości Przemęt dzięki błyskawicznej reakcji wyciągnęli z wody kanału kobietę znajdującą się pod wpływem alkoholu, wychłodzoną. Policjanci okryli kobietę kocem i oddali pod opiekę rodziny.

st. sierż. Piotr Łukasz KASPRZYK oraz mł. asp. Marcin Paweł BOBULA - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Złotowie - w dniu 14 sierpnia 2016 roku udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej nieprzytomnemu mężczyźnie, którego spostrzegli leżącego przy drodze Węgierka - Zalesie. Mężczyzna chorował na cukrzycę. Szybka interwencja policjantów tj. poinformowanie pogotowia ratunkowego zapobiegła tragedii.

mł. asp. Emil WOJTCZAK oraz asp. Paweł ŁAWNICZAK - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Słupcy - w dniu 11 września 2016 roku udaremnili próbę samobójczą mężczyzny. Policjanci sforsowali ogrodzenie posesji gdzie zostali zaatakowani przez psa, następnie przeprowadzili skuteczne negocjacje z desperatem, który miał przygotowaną pętlę wisielczą przywiązaną do drzwi.

DYPLOMY

sierż. sztab. Łukasz SIWEK i sierż. Mariusz GRĄDZIEL - policjanci Komendy Miejskiej Policji w Koninie - w dniu 17 maja 2015 roku przeprowadzili skuteczne negocjacje, które odwiodły desperata od popełnienia samobójstwa.

podkom. Piotr Józef SZCZEBELSKI - dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Koninie - w dniu 7 czerwca 2015 roku pełniąc służbę dyżurnego jednostki, koordynował działania patrolu na miejscu zdarzenia oraz prowadził telefoniczną rozmowę z desperatem w taki sposób, że uniemożliwił mu próbę samobójczą.

asp. sztab. Marek MARUCHA - zastępca dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu - w dniu 22 grudnia 2015 roku, pełniąc obowiązki zastępcy dyżurnego jednostki, po otrzymaniu zgłoszenia o próbie samobójczej, wykazał się skuteczną koordynacją czynności przeprowadzanych na miejscu zdarzenia, co przyczyniło się do udaremnienia próby powieszenia się przez n/n mężczyznę.

asp. sztab. Rafał BARCZAK - policjant Komendy Powiatowej Policji w Złotowie - w dniu 28 lutego 2016 roku, w czasie wolnym od służby, podjął udany pościg za sprawcą kradzieży sklepowej.

asp. Rafał PAŚKIEWICZ, st. post. Filip ŚLĘK oraz asp. Radosław JĘDRASIAK - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kępnie - w dniu 11 marca 2016 roku wykazali się dużym profesjonalizmem i zaangażowaniem podczas wykonywanych czynności poszukiwawczych za zaginioną kobietą, co doprowadziło do szczęśliwego końca i odnalezienia zaginionej.

st. sierż. Piotr OWSIAK, st. sierż. Karol JAŃCZAK oraz sierż. sztab. Tomasz KOSZTYŁA - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim - w dniu 13 kwietnia 2016 roku przeprowadzili skuteczną akcję ratunkową kobiety, która miała podcięte żyły oraz mocno krwawiła. Policjanci zatamowali krwotok i wezwali karetkę pogotowia.

sierż. Adam STARZYŃSKI oraz st. sierż. Agata SZELEST- policjanci Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu - w dniu 23 kwietnia 2016 roku w czasie poszukiwań prowadzonych w rejonie miejscowości Skoki odnaleźli desperata, który miał podcięte żyły rąk. Policjanci założyli mu opatrunki uciskowe na ranne miejsca i wezwali pogotowie ratunkowe.

asp. Jacek ZIELIŃSKI i mł. asp. Sebastian ADLER - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim - w dniu 9 czerwca 2016 roku dzięki operatywności i skutecznym negocjacjom telefonicznym z udziałem psychologa ustalili miejsce pobytu desperatki, co pozwoliło na udzielenie jej niezbędnej pomocy medycznej.

mł. asp. Krystian PAWLAK oraz mł. asp. Tomasz JĘDRZEJAK - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie - w dniu 23 czerwca 2016 roku w Ostrowie Wielkopolskim udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej nieprzytomnej kobiecie, która leżała na chodniku.

sierż. Kamil WOJTCZAK oraz sierż. sztab. Sebastian SMÓŁKA - policjanci Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim - w dniu 15 lipca 2016 roku po wybuchu gazu przeprowadzili ewakuację mieszkańców, co zapobiegło tragedii.

st. sierż. Rafał FILIPIAK - policjant Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim - w dniu 5 sierpnia 2016 roku w drodze do służby zauważył zderzenie pojazdów oraz nieprzytomnego w jednym z nich mężczyznę. Policjant wspólnie ze strażakami podjął skuteczną akcję resuscytacji, co doprowadziło do przywrócenia mu funkcji życiowych.

st. post. Arkadiusz BURAKOWSKI – policjant OPP w Poznaniu oraz st. sierż. Marcin HOFFMANN – policjant KWP w Poznaniu - w dniu 10 lipca 2016 roku w czasie wolnym od służby zabezpieczyli miejsce wypadku drogowego oraz do czasu przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej motocykliście, który doznał obrażeń ciała.

KWP w Poznaniu / ws

 • "Kryształowe Gwiazdy" wręczone po raz dwunasty!
 • "Kryształowe Gwiazdy" wręczone po raz dwunasty!
 • "Kryształowe Gwiazdy" wręczone po raz dwunasty!
 • "Kryształowe Gwiazdy" wręczone po raz dwunasty!
 • "Kryształowe Gwiazdy" wręczone po raz dwunasty!
 • "Kryształowe Gwiazdy" wręczone po raz dwunasty!
 • "Kryształowe Gwiazdy" wręczone po raz dwunasty!
 • "Kryształowe Gwiazdy" wręczone po raz dwunasty!
 • "Kryształowe Gwiazdy" wręczone po raz dwunasty!
 • "Kryształowe Gwiazdy" wręczone po raz dwunasty!
 • "Kryształowe Gwiazdy" wręczone po raz dwunasty!
 • "Kryształowe Gwiazdy" wręczone po raz dwunasty!
Powrót na górę strony