Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci uchronili mężczyzn przed wychłodzeniem

Data publikacji 28.11.2016

W czasie nocnej służby dzielnicowi z Prostek pomogli 30-latkowi, który przemarznięty i w stanie upojenia alkoholowego spał w samochodzie zaparkowanym w odludnym miejscu. Mężczyzna został zbadany przez lekarza i w trosce o jego życie i zdrowie noc spędził na komendzie. Policjanci ustalili, że mężczyzna nie ma gdzie mieszkać, dlatego po wytrzeźwieniu wskazali mu placówki, gdzie może znaleźć pomoc. W podobnej sprawie policjanci interweniowali też w Ornecie.

Dzielnicowi z Prostek w czasie nocnego patrolu rejonu służbowego dostrzegli samochód zaparkowany na uboczu z dala od drogi i budynków mieszkalnych. W pojeździe na siedzeniu pasażera spał młody mężczyzna. Policjanci zaniepokoili się stanem tego człowieka i okolicznościami w jakich się znalazł - temperatura na zewnątrz oscylowała w okolicach 0º C, wiał silny wiatr i istniało prawdopodobieństwo, że życie i zdrowie mężczyzny będzie realnie zagrożone, jeśli pozostanie on na resztę nocy w samochodzie.

Gdy policjanci obudzili mężczyznę okazało się, że był on kompletnie pijany - miał prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna trząsł się z zimna, kontakt z nim był utrudniony i nie mógł poruszać się o własnych siłach. Policjanci pomogli mężczyźnie, który po ich interwencji został zbadany przez lekarza i noc spędził w komendzie. 30-latek przyznał się policjantom, że znalazł się w trudnej sytuacji życiowej i nie ma gdzie mieszkać. Po tym jak wytrzeźwiał dzielnicowi wskazali mu ośrodki i placówki, w których może otrzymać pomoc, opiekę i będzie bezpieczny.

Także policjanci z Lidzbarka Warmińskiego interweniowali wczoraj (27.11.16) w sprawie mężczyzny, który był zagrożony wychłodzeniem. Około godziny 20:30 oficer dyżurny odebrał zgłoszenie o mężczyźnie, który na ulicy Mickiewicza w Ornecie leży na chodniku. Mężczyzna był pod wyraźnym wpływem alkoholu. Nie był w stanie samodzielnie podnieść się z chodnika i trudno było nawiązać z nim kontakt. Funkcjonariusze ustalili, że jest to 32-letni mieszkaniec Ostrowi Mazowieckiej. Policjanci nie mieli możliwości przekazania mężczyzny rodzinie, dlatego też został on dla jego dobra osadzony w policyjnym areszcie Dodatkowo podczas sprawdzania mężczyzny w policyjnej bazie mundurowi ustalili, że 32-latek jest poszukiwany przez miejscową prokuraturę do ustalenia miejsca pobytu.

Policjanci kolejny raz przypominają: niskie temperatury to wyjątkowo trudny okres dla bezdomnych, starszych, często chorych, samotnie mieszkających osób. Pamiętajmy, że nie możemy obojętnie przechodzić obok osób, które potrzebują naszej pomocy. Jeden telefon na Policję lub Pogotowie Ratunkowe może uratować osobę przed zamarznięciem.

Nie przechodźmy obojętnie również obok osób nietrzeźwych, a szczególnie tych znajdujących się pod znacznym działaniem alkoholu. Noc spędzona o tej porze roku na wolnym powietrzu może się skończyć tragicznie.

(KWP w Olsztynie / ms)

Powrót na górę strony