Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawdź opony przed zimą

Data publikacji 29.11.2016

Od rana łódzcy policjanci podczas licznych kontroli sprawdzali stan techniczny pojazdów ze szczególnym uwzględnieniem stanu ogumienia, które ma ogromne znaczenie przy śliskiej, oblodzonej nawierzchni.

29 listopada br. policjanci łódzkiej drogówki przeprowadzili działania pod kryptonimem "Opona". Celem akcji była kontrola stanu technicznego pojazdów, w szczególności ogumienia. Funkcjonariusze przypominali, że warto wymieniać opony z letnich na zimowe choćby z uwagi na fakt, iż w warunkach zimowych takich jak gołoledź, opady śniegu czy oblodzenie opony te lepiej trzymają się nawierzchni, zwłaszcza w niższej temperaturze, co zdecydowanie poprawia nasze bezpieczeństwo.
 
Działania wykazały, że co piąty kierowca jeżdzi na letnich oponach. Policjanci zwrócili szczególną uwagę na kierującego samochodem marki Citroen. Podczas kontroli okazało się, że w pojeździe opony zostały założone w odwotnym kierunku niz wskazany przez producenta. Kierowca tłumaczył, że opony wymieniał w profesjonalnym warsztacie i to własnie tam ktoś popełnił błąd.

Aby zima nie była dla kierowcy zaskoczeniem, należy wcześniej się do niej przygotować: wymienić opony, sprawdzić oświetlenie pojazdu, akumulator i płyny. Jak podkreślają funkcjonariusze drogówki, odpowiednie przygotowanie auta połączone z rozsądną jazdą gwarantuje, że podczas zimy nie spotka nas żadna nieprzyjemna niespodzianka na drodze.


Pamiętajmy o kilku prostych zasadach co należy zrobić przed zimą.

  • Po pierwsze, wymieńmy opony na zimowe.
  • Po drugie, sprawdźmy oświetlenie swojego pojazdu. Jesień i zima to czas kiedy słońce zachodzi bardzo wcześnie, dlatego należy pamiętać, aby auto miało wszystkie światła sprawne. Dobrym pomysłem jest mieć w bagażniku zapasowe żarówki, aby w razie potrzeby można było je jak najszybciej zmienić.
  • Po trzecie płyny w silniku. Kierowca musi pamiętać, aby wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy, który nie zamarza w niskich temperaturach. Kolejno należy sprawdzić, czy w silniku nie brakuje oleju i płynu do chłodnicy.
  • Po czwarte, sprawdź, czy Twój akumulator jest sprawny. Stary, nie naładowany akumulator może odmówić posłuszeństwa kiedy temperatury spadną poniżej zera, lepiej więc zawczasu sprawdzić, czy nie należy go wymienić.

Oczywiście, wszystkie te czynności każdy kierowca może zrobić w stacji obsługi pojazdów, czy u mechanika – da mu to większą pewność, że jego auto jest przygotowane na spadki temperatur i opady śniegu. Policjanci podkreślają, że odpowiednie przygotowanie swojego pojazdu przed zimą połączone z rozsądną jazdą, to gwarant bezpieczeństwa dla samego kierującego, jak i dla jego bliskich oraz innych uczestników ruchu drogowego.

(KWP w Łodzi / ms)

Powrót na górę strony