Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trwa odblaskowa akcja „Widoczni – bezpieczni”

Data publikacji 03.12.2016

Jak ważne są odblaski podczas poruszania się drogami po zmierzchu, mieli okazję przekonać się mieszkańcy Jasienicy, Międzyrzecza, Rudzicy, Wieszczęt i Roztropic, właśnie tam wieczorem pojawiły się wspólne patrole policjantów z drogówki, przedstawicieli Fundacji na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz dziennikarzy Radia Bielsko. Patrole rozdawały pieszym odblaski i informowały o bezpieczeństwie na drodze w okresie jesienno – zimowym.

Celem akcji „Widoczni – bezpieczni”, która odbywa się cyklicznie w każdy czwartek, jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przede wszystkim podniesienie świadomości pieszych i rowerzystów, jak ważne są odblaski podczas poruszania się drogami po zmierzchu. Wieczorem wspólne patrole policjantów z drogówki, wspierane przez przedstawicieli Fundacji Na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz dziennikarza Radia Bielsko, pojawiły się w Jasienicy, Międzyrzeczu, Rudzicy, Wieszczętach i Roztropicach. W czasie kontroli piesi i rowerzyści otrzymywali odblaski. Mieli też okazję porozmawiać o bezpieczeństwie na antenie radia. Relacja z akcji przekazywana była bowiem „na żywo” w Radiu Bielsko. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 - 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.


Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W czasie akcji „Widoczni - bezpieczni” policjanci, przedstawiciele fundacji i radia, zachęcają pieszych do noszenia elementów odblaskowych także w obszarze zabudowanym - nawet tam, gdzie nie jest to wymagane przepisami. Niewielki gadżet w postaci opaski odblaskowej na nieoświetlonej drodze może uratować życie.


Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
Akcja „Widoczni – bezpieczni” potrwa przez całą jesień i zimę. W okresie tym dni są coraz krótsze, szybko zapada zmrok, na drogach jest ślisko, a przez to dochodzi do większej ilości wypadków z udziałem pieszych.

KWP Katowice / ar
 

  • Policjanci rozdają odblaski
  • Policjanci rozdają odblaski
Powrót na górę strony