Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Funkcjonariusze zapobiegli tragedii

Data publikacji 12.12.2016

Zadzwonił na numer Centrum Powiadamiania Ratunkowego i poinformował, że ma zamiar wysadzić się przy użyciu butli z gazem. Policyjne działania zapewniły bezpieczeństwo innym mieszkańcom budynku, a skutecznie przeprowadzone policyjne negocjacje zażegnały niebezpieczeństwo. Mężczyzna został zatrzymany i trafił pod opiekę lekarską. Policjanci z Przemyśla z kolei uratowali kobietę, która próbowała odebrać sobie życie skacząc z mostu. Dzięki szybkiej reakcji funkcjonariuszy kobieta została uratowana i przekazana pod opiekę lekarzy. Również policjanci z Wieliczki przeprowadzili akcję reanimacyjną, udzielając pierwszej pomocy mężczyźnie, który po kilku minutach odzyskał funkcje życiowe.

W niedzielę, 11.12.br., dyżurny świebodzińskiej komendy Policji otrzymał zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że mężczyzna mieszkający przy ulicy Cegielnianej  w Świebodzinie grozi wysadzeniem budynku przy użyciu butli z gazem. Na miejsce natychmiast skierowano policjantów aby trafnie rozpoznać zagrożenie. Funkcjonariusze, którzy dotarli pod drzwi desperata usłyszeli ponowne groźby wysadzenia budynku. Aby zapewnić bezpieczeństwo osobom postronnym z budynku wielorodzinnego ewakuowano wszystkich pozostałych mieszkańców i wyznaczono strefę bezpieczeństwa. Na czas policyjnych działań, z uwagi na warunki atmosferyczne, ewakuowane osoby trafiły do budynku świebodzińskiej komendy. Na miejsce zdarzenia dotarły również Straż Pożarna oraz Pogotowie Ratunkowe.

Zachowanie mężczyzny było nieprzewidywalne, a liczyła się każda minuta, dlatego do działań skierowano negocjatorów z Zespołu Negocjatorów Policyjnych KWP w Gorzowie Wlkp. Skuteczna dyskusja negocjatorów ze zdesperowanym człowiekiem przyniosła oczekiwany rezultat. Mężczyzna otworzył ostatecznie drzwi mieszkania i niebezpieczeństwo zostało zażegnane bez konieczności rozwiązań siłowych. 56-latek trafił pod opiekę medyczną. Pomieszczenia zostały sprawdzone przez strażaków. Ze względu na brak zagrożenia lokatorzy mogli wrócić do swoich mieszkań. Co było przyczyną takiego zachowania tego mężczyzny wykaże prowadzone postępowanie.

* * *

Wczoraj, 11.12.br., w nocy, po godz. 2, funkcjonariuszy wydziału wywiadowczo-interwencyjnego przemyskiej komendy patrolujących rejon ul. Grunwaldzkiej zatrzymał przechodzień. Mężczyzna zaalarmował, że widział kobietę, jak na moście Orląt Przemyskich przechodzi przez barierki i prawdopodobnie chce z niego skoczyć. 

Policjanci niezwłocznie udali się we wskazane miejsce, gdzie po zewnętrznej stronie barierki mostu zauważyli młodą osobę. 20-latka krzyczała, że chce zakończyć swoje życie i skoczyć. Funkcjonariusze wykorzystując moment jej nieuwagi chwycili ją za ręce i nogi, po czym wyciągnęli i doprowadzili do radiowozu. Kobieta trafiła pod opiekę lekarzy. 

Dzięki szybkiemu i zdecydowanemu działaniu, policjantom udało się zapobiec tragedii.

* * *

Do zdarzenia doszło w piątek (9 grudnia br.), około godz. 8. Dyżurny jednostki otrzymał zgłoszenie, że w jednym z kościołów w Wieliczce rodzice dzieci przebywających na roratach obezwładnili agresywnego mężczyznę.

Funkcjonariusze natychmiast udali się we wskazane miejsce gdzie okazało się, że podczas nabożeństwa 27-letni mężczyzna zaczął się awanturować i zachowywać agresywnie. Poproszony o opuszczenie świątyni mężczyzna udał się w kierunku przebywających w prezbiterium dzieci, chwycił jedno z nich i zaczął je szarpać. W tym momencie zareagowali rodzice, którzy obezwładnili mężczyznę a następnie wyprowadzili go do wyjścia bocznego kościoła oczekując na przyjazd Policji.

Mężczyzna przed przybyciem Policji stracił przytomność. Przybyli na miejsce funkcjonariusze rozpoczęli czynności resuscytacyjne, które prowadzili do momentu przyjazdu ratowników medycznych. Następnie udzielali pomocy w dalszej reanimacji mężczyzny. Po około 10 minutach mężczyzna odzyskał funkcje życiowe i został przewieziony do szpitala. Dzięki reakcji policjantów i ratowników medycznych, życie 27-letniego mieszkańca Wieliczki zostało uratowane.

(KWP w Gorzowie / KWP w Rzeszowie / KWP w Krakowie / mw, ig)

Powrót na górę strony