Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejna klasa policyjna

Data publikacji 16.01.2008

Prawdopodobnie od września ruszy kolejna klasa o profilu policyjnym. Obok Malborka, Słupska i Ustki młodzież zainteresowaną pracą policyjną będą kształcić Chojnice. Deklarację o współpracy w tej sprawie podpisali na początku br. roku Komendant Powiatowy Policji – mł. insp. Janusz Gierszewski , Rektor PWSH "Pomerania" - dr Jacek Borzyszkowski oraz Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 – mgr inż. Jan Semrau.

Z inicjatywą utworzenia klasy wyszedł Piotr Pawlicki, nauczyciel i radny Chojnic. Przyszedł do Komendanta Powiatowego Policji z propozycją stworzenia programu nauczania kładącego nacisk na zagadnienia bezpieczeństwa publicznego. Szkoła przygotowywać będzie młodzież, która poważnie myśli o podjęciu w przyszłości służby w Policji.

Wraz z porozumieniem pełną parą ruszyły prace nad programem nauczania. Autorzy pomysłu nie ukrywają, że wzorem dla nich jest działająca w Ustce klasa o podobnym profilu. Zaznaczają jednak, że to tylko punkt wyjścia. Program ma być nowatorski i wyważony, ma nieść w sobie równie dużo teorii co praktyki.

Na przyszłych uczniów czekają obozy, wyjazdy i dodatkowe zajęcia ruchowe. Pomysłodawcy liczą, że uda się zorganizować wycieczki do szkół policyjnych, żeby pokazać jak faktycznie wygląda szkolenie funkcjonariusza.

Dla podkreślenia odmienności profilu, jej licealiści najprawdopodobniej nosić będą specjalnie zaprojektowane mundurki. W szkole istnieje już “klasa wojskowa”, której uczniowie chodzą na zajęcia w mundurkach przypominających prawdziwe mundury wojskowe. Pomysłodawcy utworzenia profilu policyjnego też chcieliby pójść tym tropem.

Klasa ma ruszyć od przyszłego roku szkolnego. Trafią do niej chętni absolwenci gimnazjów. Na razie chyba obejdzie się bez dodatkowych egzaminów, choć prawdopodobnie przyszli pierwszoklasiści odbędą rozmowę kwalifikacyjną, by sprawdzić czy poważnie podchodzą do nauki w tak sprofilowanej klasie.

Jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia zanim pierwszy uczeń zasiądzie w ławce "klasy policyjnej". Czas nagli, bo rekrutacja do szkół średnich już w czerwcu. Może właśnie takie klasy okażą się rozwiązaniem problemów kadrowych policji.

Pierwszą "klasę policyjną" w pomorskim stworzono w 2005 roku w Zespole Szkół Technicznych w Ustce. Aktualnie w województwie pomorskim istnieją aktualnie 3 klasy realizujące program "Wybranych zagadnień z bezpieczeństwa publicznego". Poza Ustką program realizują Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku i II Liceum Ogólnokształcące ze Słupska. Honorowy patronat nad realizacją programu w tych szkołach objęła słupska Szkoła Policji.

Powrót na górę strony