Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zdążyli z pomocą

Data publikacji 13.12.2016

Wrocławscy policjanci podjęli działania ratowniczo-gaśnicze widząc pożar na 6 piętrze budynku. Ogień i duże zadymienie stwarzały zagrożenie dla znajdujących się w mieszkaniach osób. Funkcjonariusze szybko ugasili ogień znajdujący się balkonie kilkupiętrowego budynku. Jak się okazało, prawdopodobną przyczyną powstania ognia był stroik świąteczny ze świeczkami wystawiony na balkon. Również Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim otrzymali zgłoszenie, że w jednym z mieszkań ostrowskiej kamienicy wydobywa się dym. Mundurowi nie zważając na silne zadymienie i dym wydobywający się z pomieszczenia weszli do środka i pomogli znajdującym się tam osobom opuścić mieszkanie.

Policjanci z Oddziału Prewencji we Wrocławiu ok. godz. 11.30 na ul. Tęczowej zauważyli pożar w budynku mieszkalnym. Z ulicy widoczny był ogień oraz kłęby dymu, które unosiły się z balkonu na 6 piętrze. Funkcjonariusze natychmiast podjęli działania ratowniczo-gaśnicze. Jeden z nich biegnąc po schodach na miejsce, gdzie doszło do pożaru, informował mieszkańców o sytuacji i niebezpieczeństwie.

Natomiast drugi z funkcjonariuszy wbiegł na 6 piętro i szybko ustalił mieszkanie, w którym to się stało. W tym czasie policjanci powiadomili również dyżurnego Komisariatu Policji Wrocław Stare Miasto o sytuacji. Na miejsce wezwane zostały pozostałe służby ratunkowe, w tym pogotowie ratunkowe i straż pożarna.

Po ustaleniu mieszkania, drzwi do niego otworzyła kobieta, która była całkowicie zaskoczona całą sytuacją. Dopiero po przybyciu policjantów i po otwarciu drzwi kobieta zorientowała się, że do jej mieszkania wpadają kłęby dymu, a na balkonie jest ogień. Policjanci w związku z zagrożeniem dla życia i zdrowia wyprowadzili kobietę z domu i przystąpili do gaszenia ognia przy użyciu gaśnicy samochodowej oraz dostępnych w mieszkaniu wiader z wodą.

Po ugaszeniu pożaru okazało się, że przyczyną jego powstania była nieostrożność. 31-letnia Wrocławianka przygotowywała dekoracje świąteczne i po zrobieniu stroika z zapalonymi świeczkami wystawiła go na balkon. Stroik ten kobieta niefortunnie postawiła obok wiklinowych koszyków co prawdopodobnie przyczyniło się powstania pożaru. Zagrożenie było duże, gdyż palące się elementy spadały na balkony znajdujące się na niższych kondygnacjach.

W tej sytuacji na szczęście nikomu nic się nie stało, a zagrożenie zauważone przez policjantów szybko zostało ugaszone.

Sytuacja miała miejsce w środę 7 grudnia br. Około godziny 17:15, dyżurny jednostki otrzymał zgłoszenie, że w jednym z mieszkań ostrowskiej kamienicy wydobywa się dym. Natychmiast we wskazane miejsce pojechali policjanci Wydziału Prewencji. Funkcjonariusze widząc niebezpieczeństwo bez chwili wahania rozpoczęli akcję ratowniczą. Nie zważając na duże zadymienie weszli do mieszkania. Wewnątrz znajdowały się trzy osoby. Policjanci ewakuowali dwóch mężczyzn w wieku 44 i 49 lat oraz 33-letnią kobietę, którzy mimo silnego zadymienia nie chcieli opuścić mieszkania. Jak ustalili policjanci osoby te były nietrzeźwe. Mundurowi starali się również gasić płomienie wydobywające się z kominka.

Po chwili na miejsce przybyli strażacy, którzy ugasili pożar oraz przewietrzyli budynek, a mundurowi sprawdzili pozostałe mieszkania. Na szczęście nikomu z ewakuowanych ani pozostałym mieszkańcom kamienicy nic poważnego się nie stało.

Dzięki szybkiej, zdecydowanej interwencji i postawie policjantów z Ogniwa Patrolowo - Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim nie doszło do tragedii.

Pamiętajmy !

W okresie świątecznym powinniśmy ostrożnie obchodzić się z ogniem. Zapalone elektryczne lampki, świeczki znajdujące się na ozdobach powinny być cały czas pod naszą kontrolą i powinny być tak ustawione, aby nie stanowiły zagrożenia powstania pożaru / nie stawiajmy ich zbyt blisko firan, zasłon lub innych palnych rzeczy.

KWP we Wrocławiu, KWP w Poznaniu / ig

Powrót na górę strony