Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śmiertelne potrącenie na przejściu dla pieszych

Data publikacji 13.12.2016

Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie szczególnej ostrożności !!! Na drodze obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Funkcjonariusze pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło 13 grudnia 2016 roku około godziny 7:00 w rejonie przejścia dla pieszych na drodze krajowej DK 91 w miejscowości Głuchów (powiat łódzki wschodni). Śmierć poniosła 16-letnia piesza. Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają również okoliczności tragicznego wypadku śmiertelnego oraz szeregu innych zdarzeń z udziałem kierującego renault megane. 36-latek został zatrzymany przez policję.

Według wstępnych ustaleń, jadący w kierunku Łodzi pojazdem mazda, 45–letni mieszkaniec powiatu piotrkowskiego nie zachował należytej ostrożności i nie ustąpił pierwszeństwa prawidłowo poruszającej się po przejściu dla pieszych 16-latce. Dziewczyna na skutek obrażeń jakich doznała poniosła śmierć na miejscu. Kierujący w chwili zdarzenia był trzeźwy.

Z dotychczasowych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że w poniedziałek 12 grudnia br. około godziny 15 na ulicy Traktorowej w Łodzi 36-letni kierujący samochodem renault megane jadąc w kierunku ulicy Rojnej potrącił przechodzącego po przejściu dla pieszych 59-letniego mężczyznę. Kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia.

Niestety w wyniku odniesionych obrażeń pieszy poniósł śmierć na miejscu. Renault zostało porzucone  w rejonie skrzyżowania ulic Traktorowej i Łanowej. Mężczyzna został zatrzymany na ulicy Rojnej w Łodzi. Zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, że zatrzymany 36 latek podróż swoim samochodem rozpoczął w centrum Łodzi, gdzie na ulicy Żwirki około godziny 14:35 doprowadził do kolizji z fordem fiesta. Zanim jednak właściciel forda zdołał otworzyć drzwi, mężczyzna z renault podbiegł do siedzącego za kierownica i zaczął uderzać go w twarz.

Pomocy atakowanemu udzielił przypadkowy przechodzień. Wówczas 36-latek wsiadł do swojego auta i odjechał. Następnie kierujący ranault jadąc al. Mickiewicza na wysokości skrzyżowania z Żeromskiego doprowadził do kolejnego zdarzenia drogowego. Wjechał w tył stojącego na czerwonym świetle peugota 307. W konsekwencji zdarzenia doszło do szarpaniny pomiędzy kierującymi a następnie 36-latek wsiadł do ranault i odjechał. Kierujący samochodem peugot ruszył za sprawcą. W tym czasie kierujacy renault doprowadził do kolejnego zdarzenia z dwoma pojazdami. Doszło do niego w rejonie skrzyżowania al. Mickiewicza i Włókniarzy.

Z poczynionych ustaleń wynika, że kierujący renault wjechał pomiędzy dwa samochody uderzył w bok  fiata ducato i fiata doblo. Nie zatrzymując się kierujący renault odjechał w kierunku Teofilowa. Gdzie doprowadził do wspomnianego śmiertelnego potracenia na przejściu dla pieszych. Zanim jednak porzucił samochód w rejonie ronda u zbiegu ulic Traktorowej i Rojnej uderzył w tył volvo, ominął ten pojazd i odjechał. W pojeździe podróżowała kobieta w ósmym miesiącu ciąży, która trafiła na badania do szpitala. Po spowodowaniu tego zdarzenia 36-latek porzucił pojazd i oddalił się pieszo. Zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, że uciekając uderzył w twarz przechodnia i kontynuował ucieczkę. Następnie w rejonie skrzyżowania ulic Rydzowej i Lnianej zaatakował dwie kobiety. Pierwsza kobieta została napadnięta gdy dochodziła do wiaty przystankowej. Wówczas napastnik zaczął ją kopać i uderzać a następnie usiadł pod wspomniana wiatą. Swoja agresję skierował kolejno na inną kobietę, która zbliżała się do przystanku. Również kopnął pokrzywdzoną, która wpadła na ulicę. Na szczęście dzięki szybkiej reakcji kierującego autobusem nie doszło do jej potrącenia. Kiedy kobiecie udzielano pomocy  napastnik uciekł. Kiedy mężczyzna uciekał doprowadził do kolejnego zdarzenia w rejonie ulicy Wiernej Rzeki, gdzie urwał lusterko w jednym z pojazdów. W tym miejscu doszło również do szarpaniny z pokrzywdzonym i innym kierującym a następnie zatrzymany przez policjantów.

Policjanci przeprowadzili oględziny miejsc zdarzeń, zabezpieczyli zapisy monitoringów a także ustalili świadków poszczególnych sytuacji. Zatrzymany został również przebadany na zawartość alkoholu. Mimo, że był trzeźwy została pobrana mu krew pod kątem przeprowadzenia badań na obecność środków psychoaktywnych. Decyzją lekarza mężczyzna trafił do szpitala gdzie pozostaje pod nadzorem policji do dyspozycji prokuratury.

Policja apeluje do kierowców by przed przejściem dla pieszych znacznie zwalniali i zachowali szczególną ostrożność, a piesi upewnili się czy mogę bezpiecznie przekroczyć jezdnię !!!

Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany

zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

4. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

5. Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

6. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.

7. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.

8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.

Art. 14. Zabrania się:

1) wchodzenia na jezdnię:

a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;

2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;

3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;

4) przebiegania przez jezdnię;

5) chodzenia po torowisku;

6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;

7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

KWP w Łodzi / mw, ig

Powrót na górę strony