Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sportowe pasje krośnieńskich policjantów

Data publikacji 15.12.2016

Na co dzień - krośnieńscy policjanci, w czasie wolnym od służby - sportowcy. Trenują nie tylko po to, by utrzymać dobrą kondycję, tak potrzebną w ich pracy, ale przede wszystkim dla przyjemności, jaką niesie uprawianie sportu, który jest ich pasją. Prezentujemy sylwetki naszych funkcjonariuszy w świetle tegorocznych podjętych przez nich wyzwań sportowych.

Aspirant sztabowy Dariusz Subik – miłośnik biegów długodystansowych. W bieżącym roku wystąpił w trzech maratonach, z pięciu wymaganych w dwuletnim dorobku sportowym, dzięki czemu jest już zdobywcą Korony Maratonów Polskich. W kwietniu ukończył Maraton Dębno, we wrześniu Maraton Wrocławski, a miesiąc później Maraton Poznański. Biegacz wciąż podnosi sobie poprzeczkę i obecnie startuje w ultramaratonach. Pod koniec października uczestniczył w Łemkowynie (uznawanej za najlepszy bieg górski w Polsce) na dystansie 48 km.

Starszy posterunkowy Piotr Bobola – lubi sprawdzać swoją kondycję w  trudnych warunkach oraz inicjować sportowe akcje, które mają szczytny cel. W lutym br. przebiegł w umundurowaniu ponad 21 km z 10 kg obciążeniem na plecach podczas Półmaratonu Komandosa. Trasa polegała na 4-krotnym przemierzeniu pasa taktycznego Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Wówczas jeszcze posterunkowy, w tej rywalizacji był drugim policjantem na mecie. Kolejnym tegorocznym wyzwaniem sportowym był Zadaniowy Rajd na Orientację „Przeprawa” w Ropczycach. Policjant przebiegł 61 km w niecałe 8h i wykonał wszystkie zadania (m.in. przemierzenie terenowego toru przeszkód, przeprawa pontonem po jeziorze) zajmując 10 lokatę. Inne zawody podnoszące poziom adrenaliny, w których przedstawiciel krośnieńskiej policji miał do wykonania szereg zadań był Kaszubski Kaper. W czerwcu nasz policjant wziął udział w półmaratonie jurajskim w Rudawie, gdzie przemierzył 21 km trasę obejmującą spore przewyższenia. Niedawno reprezentował jednostkę krośnieńskiej policji podczas Maratonu Komandosa. W planach funkcjonariusza jest połączenie aktywności sportowej z działalnością charytatywną – zorganizował triathlon zapowiadający akcję dobroczynną

Aspirant sztabowy Dariusz Pasterczyk – wśród jego ulubionych dyscyplin sportowych należy wyróżnić bieganie oraz narciarstwo biegowe. Ważniejsze imprezy sportowe, w których uczestniczył w tym roku, to choćby Bieg Piastów w Szklarskiej Porębie (zawody zrzeszone są w Światowej Lidze Narciarskich Biegów Długodystansowych Worldloppet), gdzie po przemierzeniu 50 km zajął 6 miejsce w kategorii policja, czy 60 km maraton narciarski w Bielicach, gdzie zajął 7 miejsce w swojej kategorii wiekowej. W kwietniu wystąpił w maratonie ulicami Warszawy, w maju wystąpił na dystansie 82 km w odbywającym się w Bieszczadach Biegu Rzeźnika oraz w Maratonie Lubelskim, w sierpniu w Ultramaratonie Magurskim, a we wrześniu w maratonie w Krynicy Zdroju. Dwa miesiące później reprezentował krośnieńską policję podczas Maratonu Komandosa w Lublińcu. Policjant już planuje udział w kolejnych zawodach.

Nadkomisarz Paweł Śliwka – od 16 roku życia pasjonuje się sztukami walki. Jest koordynatorem Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki na Podkarpaciu i założycielem rymanowskiej sekcji PASW, w której jest głównym instruktorem. Posiada stopień mistrzowski 5 dan. Pod jego okiem od lat trenują dzieci, młodzież i dorośli. W tym roku wśród wychowanków mistrza siedmiu otrzymało tytuł instruktorski. Krośnieński policjant nie zwalnia tempa i planuje nowe przedsięwzięcia, w których przekazuje wiedzę i umiejętności PASW.

Podkomisarz Jerzy Szwast – ma dwie sportowe pasje – bieganie i kolarstwo. Z zapałem oddaje się rywalizacjom organizowanym w najpiękniejszych miejscach naszego regionu. W tym roku uczestniczył w czterech maratonach rowerowych odbywających się w południowo-wschodniej części Polski, w ramach Cyklokarpat. Wiosną tego roku wystąpił w Jaśle i Strzyżowie, zaś w lipcu wziął udział w XXI Zlocie Rowerowym im.gen. Marka Papały w Pruchniku, gdzie zajął czwarte miejsce w swojej kategorii wiekowej. Jako jedyny policjant pokonał dystans giga – 75 km. We wrześniu po przejechaniu 32 km trasy w Szczawnicy zajął w swojej kategorii wiekowej czwarte miejsce. Kolejne zawody rowerowe, w których policjant wziął udział to Grand Prix Rowerów Górskich „Puchar Smoka” w Łysej Górze, rozgrywane w formule XC, polegające na ściganiu się zawodników na specjalnie przygotowanej trasie, którą pokonuje się kilka razy. Pokonał kilkakrotnie dystans 3700 m i zajął 3 miejsce w swojej kategorii wiekowej. W tej samej kategorii zajął trzecią lokatę w dukielskim biegu z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wystąpił również w Biegu Beskidnika przemierzając 21 km trasę prowadzącą przez malownicze miejsca Magurskiego Parku Narodowego i Beskidu Niskiego. Pośród krośnieńskich policjantów podkom. Jerzy Szwast był najszybszym zawodnikiem na dystansie 7 km Biegu Niepodległości w Krośnie. Trenuje w MTB MOSiR Dukla - sekcji skupiającej zapaleńców rowerowych.

Młodszy aspirant Sławomir Skóra jest również miłośnikiem MTB. Policjant od lat chętnie uczestniczy w zawodach rowerowych. Podczas tegorocznych Cyklokarpat, ścigając się na dystansach mega, wystąpił w Jaśle, Strzyżowie, Sandomierzu i Komańczy. Wziął również udział w cyklu zawodów XC w Jedliczu, gdzie w kategorii elita był po kilku edycjach trzeci. Sport jest jego stylem życia i poświęca mu znaczną część wolnego czasu. Między zawodami uczestniczy w rodzinnych wyprawach Jedlicze Team - sekcji kolarskiej działającej przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Jedliczu.

Sierżant sztabowy Artur Chmielowski – swoją przygodę z bieganiem rozpoczął kilka lat temu. W tym sezonie uczestniczył nie tylko w zawodach lokalnych – np. Jedlicka Siódemka, Bieg Szlakiem Marii Konopnickiej, krośnieńskim biegu Konstytucji 3 Maja, czy cykl biegów „Krosno Biega”, ale również w Biegu Siedmiu Dolin w Krynicy na dystansie 64 km. W kwietniu wziął udział w tzw. Narodowym Święcie Biegania - przemierzając w ramach warszawskich zawodów biegowych 10 kilometrową trasę wytyczoną między innymi przez malowniczą Saską Kępę. W przyszłym sezonie policjant z Jedlicza planuje wskoczyć na wyższy poziom biegu - poprawić w maratonie swoją „życiówkę”.

O tym, że trzech naszych policjantów tworzy zgrany team przekonaliśmy się podczas tegorocznych wakacji. Krośnieńscy funkcjonariusze: mł.asp. Sławomir Skóra, sierż. sztab. Artur Chmielowski i st.sierż. Mateusz Wolski zajęli czwarte miejsce w radłowskim triathlonie.

Starszy aspirant Marcin Wilgucki przygodę z bieganiem rozpoczął 3 lata temu. Od tej pory bieganie stało się jego pasją. Uczestniczy zarówno w biegach ulicznych, jak i górskich. W tym roku startował w około 20 imprezach sportowych m.in. w Półmaratonie Rzeszowskim czy w biegu na 10 km podczas festiwalu biegowego w Krynicy. W jego planach sportowych jest udział w biegach na dłuższym dystansie – maratonach i ultramaratonach.

Starszy sierżant Marlena Filip-Klocek – traktuje sport jako formę relaksu. Lubi biegać i wędrować po górach. W tym sezonie rywalizowała na m.in. 10 km dystansie w KrwioBiegu w Krakowie oraz w lokalnych biegach z krótszym dystansem – w 8 km biegu ulicznym w Tarnowcu, Jedlickiej Siódemce (na mecie ósma pośród kobiet), Grand Prix Gminy Jedlicze w Biegach Przełajowych (na mecie czwarta pośród kobiet), Gorlickiej Piątce, Biegu Beskidnika (na dystansie 6 km szósta pośród kobiet), Biegu Górskim „Między Zdrojami”, czy również 5 km „Siekierniczku” w Krościenku Wyżnym, gdzie pośród zawodniczek była piąta. Policjantka startuje w imprezach sportowych od tego roku. W przyszłym sezonie zamierza podjąć rywalizację w zawodach o dłuższym dystansie – pobiegnie w półmaratonach. 

Wśród naszych policjantów są również miłośnicy innych dyscyplin sportowych, w tym także zespołowych. O rozgrywkach z udziałem piłkarskiej drużyny krośnieńskich funkcjonariuszy, czy teamu policjantów trenujących grę w piłkę siatkową, pisaliśmy kilkakrotnie:

(KWP w Rzeszowie / mw)

Powrót na górę strony