Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci interweniowali po służbie

Data publikacji 15.12.2016

Policjantem jest się nie tylko w godzinach służby. Tym razem udowodnili to mundurowi z Komisariatu II Policji w Opolu oraz Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Obaj funkcjonariusze zatrzymali podejrzanych o włamania, będąc w czasie wolnym od służby.

8 grudnia br., tuż po godzinie 19:00, w ręce policjantów wpadł 37-letni mieszkaniec Opola. Mężczyznę zatrzymał kryminalny z Komisariatu II Policji w Opolu, który był już po służbie. Funkcjonariusz w centrum miasta rozpoznał w jednym z przechodniów mężczyznę podejrzewanego o włamania i szybko podjął czynności.

Zatrzymany to 37-letni mieszkaniec Opola. Śledczy ustalili, że z końcem września tego roku mężczyzna wypychając drzwi balkonowe, włamał się do domu. Jego łupem padła biżuteria, telefony laptopy i pieniądze. Pokrzywdzony straty oszacował na ponad 23 000 złotych. 

W toku prowadzonych czynności kryminalni ustalili, że 37-latek ma na swoim koncie jeszcze włamania do piwnic. Do przestępstw tych dochodziło od sierpnia do listopada tego roku na terenie osiedli w mieście. Wówczas, w zainteresowaniu sprawcy były głównie rowery i elektronarzędzia.

Mieszkaniec Opola łącznie usłyszał 6 zarzutów. Straty jakie spowodował swoją przestępczą działalnością to ponad 35 000 zł. Teraz grozi mu kara do 10 lat więzienia. Kryminalni przewidują dalszy rozwój tej sprawy.

----

Policjant Referatu Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu, będąc po służbie, błyskawicznie zareagował, kiedy po zejściu do piwnicy jednego z budynków mieszkalnych zauważył w kilku boksach zerwane kłódki, wystawione na zewnątrz różne przedmioty, a za filarem ukrywającego się mężczyznę. Domyślając się, że osoba ta może być sprawcą włamań, zatrzymał go, przedstawiając się, że jest policjantem. Mężczyzna przyznał się do włamań. Po chwili na miejsce zdarzenia przyjechał patrol Policji, który przewiózł zatrzymanego do komendy. Podczas oględzin pomieszczeń piwnicznych okazało się, że zamki i kłódki kilku z nich są wyłamane, a wnętrza splądrowane. Policjanci docierali do właścicieli piwnic, którym przekazywali przedmioty będące ich własnością.

Analiza materiału dowodowego kilku dochodzeń dotyczących kradzieży rowerów oraz włamań do samochodów i piwnic, do których doszło w ostatnich dniach na terenie miasta, w tym zabezpieczone linie papilarne, dowiodły, że sprawcą tych czynów jest właśnie zatrzymany 27-letni świnoujścianin. Lista czynów popełnionych przez niego okazała się długa. Mężczyzna dwukrotnie włamał się do zaparkowanych samochodów, skąd ukradł m.in. wartościowe przedmioty takie jak laptop, radioodtwarzacz, torbę z dokumentami i pieniędzmi, nawigację i inne. Zatrzymany ponadto ukradł pięć rowerów oraz siedmiokrotnie włamał się do piwnic w różnych budynakch mieszkalnych, skąd ukradł wiele przedmiotów, jak dywany, elektronarzędzia, maszyny do szycia, nie pogardził też dziecięcymi klockami i nalewkami.

Policjanci przedstawili mężczyźnie łącznie kilkanaście zarzutów kradzieży i włamań, do których się przyznał. W toku przesłuchania 27-latek szczegółowo zeznawał na temat miejsc ukrycia skradzionych rzeczy. Stróże prawa odzyskali dużą część skradzionych przedmiotów i przekazali je pokrzywdzonym, jednak pozostałe sprawca zdążył sprzedać innym osobom po okazyjnych cenach.

Mężczyzna wkrótce stanie przed sądem, który wyda w jego sprawie wyrok. Zgodnie z kodeksem karnym za kradzieże i włamania grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci przestrzegają przed okazyjnym kupowaniem przedmiotów po zaskakująco niskich cenach. Na osobie, która rzecz pochodzącą z kradzieży kupiła, czyli paserze, spoczywa także odpowiedzialność karna. Pamiętajmy, że nasza „okazja” dla drugiej osoby bardzo często oznacza stratę. Mniej paserów, to mniej złodziei.

Stróże prawa zwracają się ponadto z apelem, by zwracać uwagę na wszelkie, budzące podejrzenia zachowanie osób kręcących się w rejonie mieszkań i domów. Wzmóżmy czujność sąsiedzką. W przypadku zauważenia takich osób, zapamiętajmy ich rysopis, zapamiętajmy numer rejestracyjny pojazdów i niezwłocznie poinformujmy o tym Policję. Wszelkie, nawet z pozoru błahe informacje, mogą być kluczowe w umożliwieniu rozpoznania i zatrzymania sprawców włamań.

(KWP w Opolu / KWP w Szczecinie / mw / ms)

  • KWP Opole

  • policjant porwadzi zatrzymanego
  • policjant porwadzi zatrzymanego
  • policjant porwadzi zatrzymanego
Powrót na górę strony