Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z każdym dniem przybywa zgłoszeń do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 19.12.2016

Już ponad trzy miesiące, jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wiele można się z niej dowiedzieć, jakie sygnały zgłaszają policjantom mieszkańcy i które z nich potwierdziły się. Taki rodzaj współdziałania przynosi pożądane efekty. Za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy. Z każdym dniem przybywa nowych zgłoszeń. Każde z nich jest weryfikowane przez policjantów.

W powiecie świebodzińskim Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od 9 września br. W tym czasie mieszkańcy na nanieśli na nią, aż 220 zgłoszeń o różnych zagrożeniach bezpieczeństwa. Każde z tych zgłoszeń jest sprawdzane i weryfikowane przez Policję. Przyczyniają się one do wspólnego budowania bezpiecznej okolicy.

Tylko w minionym tygodniu (12-18 grudnia) mieszkańcy przekazali 15 zgłoszeń. Wśród nich znalazły się informacje o dzikich wysypiskach śmieci na terenie miasta oraz zgłoszenia nieprawidłowego parkowania w Świebodzinie i Zbąszynku. Mieszkańcy zwracają również uwagę na zbyt szybko jeżdżące samochody. Sytuacje takie wskazane są m.in. w Dąbrówce Wlkp. i Radoszynie. Te i inne zgłoszenia są sukcesywnie sprawdzane przez policjantów. Fizyczna kontrola tych miejsc, w wielu przypadkach potwierdza zgłoszenia a tym samym  eliminuje zagrożenie zgłoszone przez obywatela. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to również informacje pochodzące z baz policyjnych dotyczących zagrożeń najbardziej uciążliwych społecznie. Dzięki możliwościom, jakie daje aplikacja, wszyscy mogą w  prosty i anonimowy sposób wskazać zagrożenia. Odwiedzając adres internetowy: http://lubuska.policja.gov.pl/go/mapa-zagrozen-bezpiecze/17804,dok.html, możemy wskazać zagrożenie i sprawdzić o czym informują inni mieszkańcy. Chcesz wiedzieć więcej o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa? Na Twoje pytania odpowie Twój dzielnicowy.

Kontakt z dzielnicowym w łatwy sposób uzyskasz poprzez aplikację mobilną Moja Komenda (tu znajdziesz szczegóły: http://swiebodzin.lubuska.policja.gov.pl/go9/serwis-informacyjny/aktualnosci/17944,Aplikacja-Moja-Komenda-kontakt-z-policja-i-dzielnicowymi-na-wyciagniecie-reki.html

Należy pamiętać, że Mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji bądź zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 i 997.

Sygnały naniesione przez mieszkańców na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa policjanci sprawdzają i weryfikują. Te potwierdzone mają dalszy ciąg i konsekwencje. Od dnia (09.09.16), gdy KMZB zaczęła funkcjonować do dzisiaj (19.12.16) na terenie powiatu inowrocławskiego policjanci odczytali 362 zdarzenia, które wskazali mieszkańcy jako te, które są według nich niebezpieczne i wymagają interwencji Policji. 104 zgłoszenia, czyli ponad 28 procent zostało przez mundurowych potwierdzone. Wiele sygnałów podlega nadal weryfikacji, a patrole kontrolują dane miejsce wiele razy.

Spośród nich najwięcej, bo 37 dotyczyło nieprawidłowego parkowania, 28 przekraczania dopuszczalnej prędkości, a 21 spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. W tych przypadkach policjanci stosowali pouczenia, ale też nie obyło się bez mandatów karnych. 11 zgłoszeń dotyczyło niewłaściwej infrastruktury drogowej. Dlatego, działając w tym zakresie, policjanci kierowali pisma do zarządców dróg, celem sprawdzenia i w razie potwierdzenia, usunięcia nieprawidłowości.

Chcesz wiedzieć, czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Możesz mieć na to wpływ! Podziel się swoimi spostrzeżeniami! Reaguj na zagrożenie! Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wejdź na stronę internetową Policji: www.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl. To nowe narzędzie pozwala na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie oraz przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali, a także rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Wskaż miejsca, w których chcesz częstszych patroli Policji. Warte uwagi jest też to, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

KWP w Gorzowie Wlkp., KWP w Bydgoszczy / ig

Powrót na górę strony