Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czujni po służbie

Data publikacji 20.12.2016

Funkcjonariusz z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie w czasie wolnym od służby uniemożliwił dalszą jazdę nietrzeźwemu kierującemu. Mężczyzna kierował samochodem, mając ponad 1, 3 promila alkoholu. Po służbie interweniowali też policjanci z Łodzi.

Do zdarzenia doszło w godzinach wieczornych w Szczecinie na ul. Powstańców Wielkopolskich. Policjant z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie, będąc w czasie wolnym od służby zauważył, jak młody mężczyzna wyrwał kluczyki stojącej na chodniku kobiecie i wsiadł do pojazdu. Kierujący kilkukrotnie wykonywał różne manewry pojazdem, a gdy wysiadł z samochodu poruszał się chwiejnym krokiem.

To niecodzienne zachowanie mężczyzny wzbudziło podejrzenie funkcjonariusza, że kierujący może być pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Dlatego też zareagował i podszedł do mężczyzny i stojącej nieopodal kobiety zapytać, co się stało i czy nie potrzebują pomocy. W trakcie tej rozmowy od mężczyzny wyczuwalna była silna woń alkoholu z ust. Policjant podjął wtedy czynności służbowe, wylegitymował nietrzeźwego kierującego i wezwał na miejsce zdarzenia umundurowany partol policji ze szczecińskiej drogówki.

Funkcjonariusze poddali badaniu na trzeźwość 29-latka. Wynik wskazał, że prowadził on pojazd, mając w organizmie 1, 3 promila alkoholu. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy i także dowód rejestracyjny za brak aktualnego badania technicznego pojazdu. Szczecinianin tłumaczył policjantom, że  próbował „właściwie” zaparkować swój pojazd.

Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Komisariatu Policji Szczecin Śródmieście. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości 29-latkowi może grozić zgodnie z kodeksem karnym nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy o rozsądek i zachowanie rozwagi. Jazda pod wpływem alkoholu bardzo często jest przyczyną wielu tragedii na drogach, a nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem nie tylko dla samego siebie, ale i dla innych uczestników ruchu drogowego.

---

19 grudnia 2016 roku około godziny 16:20 policjantka i funkcjonariusz z III Komisariatu w Łodzi zakończyli służbę. Wracając do domu tramwajem linii 10 zauważyli, jak na jednym z przystanków wsiadają dwaj mężczyźni z plastikowym koszykiem jednego ze znanych marketów. W środku znajdowały się butelki z markowym alkoholem, które po chwili zostały zasłonięte kurtką. Nerwowe zachowanie mężczyzn wzbudziło podejrzenia funkcjonariuszy, że wspomniane towary mogą pochodzić z kradzieży. Policjanci, choć zakończyli już służbę, podjęli interwencje, gdy mężczyźni opuszczali tramwaj.

19- i 23 latek byli bardzo zaskoczeni przebiegiem spraw i nie umieli racjonalnie wytłumaczyć skąd pochodzi alkohol ani nie dysponowali dowodem zakupy. Dodatkowo przy starszym z mężczyzn policjanci znaleźli ponad 3,5 grama marihuany. Prowadzone w sprawie ustalenia szybko potwierdziły przypuszczenia funkcjonariuszy. Okazało się, że 9 butelek alkoholu zostało skradzione w jednym ze sklepów przy ulicy Armii Krajowej. Fakt ten umknął jednak personelowi sklepu. Mimo to został zarejestrowany przez monitoring, na którym widać dokładny sposób działania zatrzymanych.

Kierownik sklepu nie krył zdziwienia, gdy towar wyceniony na blisko 600 złotych,  wrócił na półkę. Na tym jednak nie zakończyły się działania funkcjonariuszy. W mieszkaniu 23-latka policjanci podczas przeszukania  znaleźli dodatkowo ponad 30 gramów marihuany. Mężczyznom za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.  Z kolei za posiadanie narkotyków za kratkami można spędzić nawet 3 lata.

(KWP w Szczecinie / KWP w Łodzi / ms)

Powrót na górę strony