Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci apelują: „Rozbierzcie choinkę przed świętami!”

Data publikacji 20.12.2016

Choinka to nieodłączny element nadchodzących świąt. Ubieranie tego świątecznego drzewka cieszy zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. A co, gdyby tak w ramach wyjątku przedświątecznego zrobić coś zupełnie odwrotnego? „Rozbierzcie naszą choinkę przed świętami!” - z takim apelem do mieszkańców zwrócili się policjanci i pracownicy KWP w Olsztynie.

Przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie stanęła choinka. Nie byłoby w tym nic dziwnego -  przecież wielkimi krokami nadchodzą święta - gdyby nie jej nietypowe ozdoby. Na choince zawisło wiele odblasków, a policjanci i pracownicy KWP w Olsztynie, którzy je tam zawiesili, zwracają się z gorącym apelem do mieszkańców miasta: „Rozbierzcie naszą choinkę przed świętami!”.

Każdy pieszy, który zechce odpowiedzieć na ten apel, może do niej podejść, wybrać sobie wiszący na niej element odblaskowy i zabrać go ze sobą. Pod jednym warunkiem – każdy, kto zabierze odblask z choinki, musi zobowiązać się do tego, że po zmroku będzie go nosił przypiętego do odzieży lub przekaże go z takim przesłaniem innej osobie.

- Zależy nam, by choinka została rozebrana z odblasków jeszcze przed świętami, by w ich trakcie nie doszło do niebezpiecznych zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Zachęcamy każdego, kto nie ma odblasku lub chce podarować go bliskiej osobie, do tego, by podszedł na ul. Partyzantów 6/8 i po prostu wziął odblask - mówi mł. insp. Robert Zalewski Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie

Zgodnie z prawem, każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

- Jesienią i zimą odblaski mogą uratować życie. Dlatego tak ważne jest, by o sile tego małego światełka przypominać  przy każdej okazji. Boże Narodzenie to jedno z najbardziej rodzinnych świąt. Obdarowujemy wtedy najbliższe nam osoby. Najważniejszym prezentem dla każdego jest życie, warto więc o nie dbać – podkreśla mł. insp. Zalewski

Wykorzystując przedświąteczną atmosferę, policjanci zawiesili na choince elementy odblaskowe. Akcję funkcjonariuszy wsparła firma Michelin Polska, która przekazała im setki odblasków. Wszystko w celu poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg.

- W ferworze świątecznych przygotowań jesteśmy bardziej niż zwykle rozkojarzeni. Dlatego zwracam się do wszystkich uczestników ruchu drogowego o koncentrację i rozwagę. A tych, którzy nie mają odblasków, zapraszam do nas -  podsumowuje Naczelnik WRD KWP w Olsztynie.

(KWP w Olsztynie / ms)

Powrót na górę strony