Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci i żołnierze na poligonie

Data publikacji 20.12.2016

Instruktorzy z katowickiego oddziału prewencji przeprowadzili ostatnie w tym roku szkolenie dla żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej w Gliwicach. Tym razem koledzy z armii ćwiczyli działania pododdziału zwartego z wykorzystaniem granatów łzawiących. Był to kolejny etap przygotowań wojskowych do udziału w misji w Kosowie, na którą wyjadą w maju przyszłego roku.

Od września kadra instruktorska katowickiego oddziału prewencji prowadzi szkolenia żołnierzy z gliwickiej 6. Brygady Powietrznodesantowej. Ćwiczenia mają za zadanie przygotowanie wojskowych do działań w pododdziale zwartym w sytuacji naruszenia ładu i porządku publicznego. Szkolenie obejmuje tworzenia szyków i ugrupowań oraz taktykę działania w przypadku powstania zamieszek. Na tym jednak  nie koniec. Program zajęć ma na celu kompleksowe przygotowanie żołnierzy do nowych zadań więc ćwiczenia objęły także zajęcia z zakresu użytkowania strzelb gładkolufowych oraz taktyki i technik interwencji.

Ostatnim w tym roku etapem szkolenia były działania pododdziału zwartego przy wykorzystaniu gazu łzawiącego. Wojskowi mieli okazję wypróbować działanie ręcznych wyrzutni granatów łzawiących. Jednym z elementów zajęć było wytworzenie chmury gazowej i przejście przez nią najpierw pojedynczych drużyn, a później całego plutonu. Jego celem było przygotowanie do przemieszczania się w warunkach o ograniczonej widoczności. W trakcie ćwiczeń żołnierze wpadli na pomysł, aby wypróbować także wariant przemieszczania się w chmurze gazowej bez używania masek. Chcieli w ten sposób oswoić się z działaniem tej substancji na organizm i przygotować warianty działania na wypadek znalezienia się w takiej nietypowej sytuacji. Po zajęciach odbyła się odprawa podsumowująca i dyskusja.

Wspólne szkolenia żołnierzy z gliwickiej 6. Brygady Powietrznodesantowej i kadry instruktorskiej katowickiego oddziału prewencji są owocem specjalnego porozumienia, którego celem jest przygotowanie wojskowych do XXXVI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie. 

(KWP w Katowicach / ms)

Powrót na górę strony