Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pobiegli, aby uczcić pamięć o Powstaniu Wielkopolskim

Data publikacji 21.12.2016

12 biegaczy pokonało dystans 130 km i odwiedziło 16 miejsc pamięci podczas sztafety Szlakiem Pomników Powstania Wielkopolskiego. Wśród biegnących byli żołnierze, policjanci i jarocińscy biegacze. Bieg zainspirowany był 98. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

12 biegaczy przebiegło 130 km w sztafecie Szlakiem Pomników Powstania Wielkopolskiego, zorganizowanej przez  amatorską grupę Biegaczy Jarocin, Komendę Powiatową Policji w Jarocinie, 16. Batalion Remontu Lotnisk i TKKF Europejczyk w Chrzanie. Bieg zainspirowany został 98. rocznicą wybuchu jedynego zwycięskiego powstania w Polsce – Powstania Wielkopolskiego.

Sztafeta jest biegiem symbolicznym, nie ma w nim  rywalizacji, zwycięzców ani przegranych. Jej uczestnicy w ten sposób uczcili pamięć Polaków i mieszkańców powiatu jarocińskiego, którzy walczyli w powstaniu i zginęli za naszą wolność.

Miejsce startu znajdowało się w na terenie jednostki wojskowej, w miejscu w którym w Jarocinie rozpoczęło się powstanie. 17 grudnia o godz. 5.30 uczestnicy biegu ruszyli dalej. Pokonując kolejne kilometry, przez 14 godzin biegu odwiedzili 16 miejsc upamiętniających ofiary walk z 1918 roku. W każdym z tych miejsc zapalony został znicz, a pod pomnikiem generała Stanisława Taczaka, pierwszego dowódcy powstania, złożono symboliczną wiązankę.

W Mieszkowie do uczestników sztafety dołączyli kolejni biegacze, by wspólnie pokonać ostatnie 10 km biegu.  Sztafeta zakończyła się o godz. 19.30 zapaleniem ostatniego znicza – przy pamiątkowej tablicy na murze kościoła p.w. św. Marcina w Jarocinie.

Przy każdym miejscu pamięci na biegnących czekali harcerze, przedstawiciele rad sołeckich i osoby zajmujące się pielęgnacją tych miejsc. Wszystkim tym osobom bardzo dziękujemy za ciepłe przyjęcie.

Sztafeta odbyła się pod patronatem Starosty Jarocińskiego pana Bartosza Walczaka.

(KWP w Poznaniu / ms)

Powrót na górę strony