Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania policjantów pn. „Bądź widoczny na drodze"

Data publikacji 21.12.2016

Funkcjonariusze z Legnicy m.in. poprzez rozdawanie elementów odblaskowych mieszkańcom oraz prowadzenie spotkań z dziećmi i młodzieżą prowadzą działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu. Piesi i rowerzyści, którzy nie korzystają z elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym, a także dzieci ze szkół i przedszkoli otrzymują od policjantów opaski oraz kamizelki odblaskowe przekazane przez Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Akcja ma przypominać niechronionym uczestnikom ruchu, w jaki sposób można samemu dbać o bezpieczeństwo i zachęcać do bycia widocznym na drodze.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy stale prowadzą spotkania z uczniami placówek oświatowych na terenie powiatu, by rozmawiać o bezpieczeństwie. Ostatnie tego typu działania realizowano m.in. w Szkole Podstawowej nr 9 w Legnicy oraz w Szkole Podstawowej w Kościelcu. W prelekcji policji, po wyświetleniu dzieciom filmu, omówili szczegółowo zasady bezpiecznego zachowania się na drodze.

Ze względu na zbliżające się święta policjantki przestrzegały też dzieci przed zagrożeniami, jakie niosą za sobą rozmowy z nieznanymi osobami, w tym przez Internet oraz co zrobić w sytuacji, kiedy się zgubimy. Uczniowie otrzymali też opaski i kamizelki odblaskowe, a także dowiedzieli się, w jaki sposób się je zakłada, aby być widocznym i zminimalizować zagrożenie. Kończąc spotkanie policjantki pokazały dzieciom wyposażenie funkcjonariusza w codziennej służbie.

Spotkania te cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Dzieci ku uciesze policjantów zadawały im mnóstwo pytań, wykazując się niejednokrotnie dużą znajomością zasad bezpieczeństwa.

Ponieważ, jak pokazują badania pieszy i rowerzysta podczas zdarzenia z samochodem przy prędkości 50 km/h ma około 10% szans na przeżycie, policjanci swoje działania rozpoczynają już od edukacji dzieci, a kończą na osobach dorosłych. Akcja prowadzona jest także przez funkcjonariuszy po zmroku. Kiedy policjanci zauważą osobę poruszającą się bez elementów odblaskowych, wręczają jej opaski odblaskowe i rozmawiają o skutkach, jakie niesie za sobą ich nie używanie.

Informują, że kierowca po zmroku może dostrzec osobę, która używa element odblaskowy z odległości około 150 metrów, ale bez elementów odblaskowych, gdy pieszy jest ubrany w ciemny strój, niestety kierujący zauważy go dopiero z odległości około 20 metrów. Funkcjonariusze próbują uświadamiać mieszkańców, że czas ten może nie być wystarczający do podjęcia prawidłowej reakcji ze strony kierowcy.

Legniccy policjanci pełniący służbę na drogach rozdali w ostatnim czasie ponad 150 opasek odblaskowych w sytuacjach, podczas których piesi i rowerzyści poruszając się po zmroku, po drodze poza obszarem zabudowanym, nie stosowali elementów odblaskowych. Do dzieci ze szkół i przedszkoli na terenie powiatu trafiło już ponad 1200 odblasków.

Funkcjonariusze przypominają, że od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć element odblaskowy umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za jego brak grozić może mandat w wysokości do 100 złotych. Jednak największą karą może być niestety narażenie na utratę własnego życia i zdrowia.

(KWP we Wrocławiu / mw)

  • Działania policjantów pn. „Bądź widoczny na drodze"
  • Działania policjantów pn. „Bądź widoczny na drodze"
  • Działania policjantów pn. „Bądź widoczny na drodze"
Powrót na górę strony