Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzani o wielomilionowe wyłudzenie podatku VAT

Data publikacji 22.12.2016

Na blisko 7,5 miliona złotych szacowane są straty Skarbu Państwa wynikające z przestępczego procederu polegającego na wyłudzeniach podatku VAT oraz oferowaniu do sprzedaży tzw. pustych faktur za fikcyjne usługi i towary przez grupę przestępczą składającą się z 7 osób. Mężczyźni zamieszkujący różne zakątki kraju zostali zatrzymani w wyniku współdziałania policjantów z wrocławskiej komendy z funkcjonariuszami z Katowic, Szczecina i Łodzi. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Wydziału do Walki Przestępczością Gospodarczą, Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego oraz do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, współdziałając z policjantami z Katowic, Szczecina i Łodzi, w wyniku działań operacyjnych ustalili i zatrzymali 7 osób podejrzanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT.

Zatrzymani to mieszkańcy różnych zakątków Polski, w wieku od 26 do 39 lat. Mężczyźni zajmowali się sprzedażą za pośrednictwem serwisów internetowych tzw. pustych faktur – czyli faktur za fikcyjne usługi i towary. Miały one służyć kupującym do obniżenia należnego podatku VAT. Oprócz tego, sprawcy wykorzystując szereg powiązanych ze sobą podmiotów na terenie Polski, Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych, dokonywali fikcyjnego eksportu, wyłudzając w ten sposób podatek.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Wydział Dochodzeniowo Śledczy wrocławskiej komendy wojewódzkiej pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Na chwilę obecną straty, jakie poniósł w wyniku przestępczego procederu Skarb Państwa, szacowane są na blisko 7,5 miliona złotych. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu / ms)

Powrót na górę strony