Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Świecznik z kości słoniowej wystawiony na portalu

Data publikacji 05.01.2017

Świecznik prawdopodobnie z kości słoniowej zabezpieczyli policjanci z Bielan z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą wspólnie z policjantami z KSP. Funkcjonariusze znaleźli go na jednym z portali internetowych. Policjanci sprawdzają teraz, czy zabezpieczony okaz objęty jest Konwencją Waszyngtońską CITES oraz czy są wymagane dokumenty dopuszczające świecznik do sprzedaży.

Nabywając pewne wyroby z gatunków zagrożonych, często nie zdajemy sobie sprawy, że popełniamy przestępstwo. Chodzi tu o okazy objęte Konwencją Waszyngtońską CITES, która wyraźnie określa sposoby ochrony, a także sprzedawania i kupowania takich okazów. Aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, osoba posiadająca daną rzecz musi mieć odpowiednie dokumenty, które potwierdzają jej legalność. Niestety, taką niewiedzę wykorzystują sprzedawcy, narażając niezorientowanych na poważne konsekwencje prawne. Bywa jednak też i tak, że sam sprzedający nie wie, że na daną rzecz potrzebne są odpowiednie dokumenty.

Na trop takiego przedmiotu, który prawdopodobnie chroniony jest Konwencją Waszyngtońską CITES, wpadli funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. Policjanci zabezpieczyli świecznik, który prawdopodobnie wykonany jest z kości słoniowej. Sprzedająca wystawiła go na stronie internetowej. Świecznik odziedziczyła po nieżyjącej już osobie i nie posiada żadnych dokumentów.

Teraz biegli ustalą, czy zabezpieczony świecznik objęty jest Konwencją Waszyngtońską CITES i czy na jego nabycie oraz sprzedaż są odpowiednie dokumenty. Według przepisów słonie, wszystkie produkty ze słoni lub części słoni, w tym kość słoniowa i wszelkie wykonane z niej przedmioty, objęte są ochroną prawną i na sprzedaż tych okazów wymagane są m. in. dokumenty świadczące o ich legalnym pochodzeniu. Za handel takimi okazami grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

(KSP / mw)

Powrót na górę strony