Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z Ursusa dotarli na czas i uratowali życie 59-latka

Data publikacji 05.01.2017

Policjanci z Ursusa dzięki szybko podjętym działaniom uratowali życie mężczyźnie, który wyziębiony leżał w pustostanie przy ul. Traktorzystów. Funkcjonariusze apelują na zwracanie uwagi na osoby bezdomne oraz potrzebujące pomocy. Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Wszystkie zgłoszenia można kierować pod numery alarmowe 997 i 112.

Podczas codziennej służby policjanci w okresie zimowym kontrolują pustostany, w celu ujawnienia osób zagrożonych zamarznięciem. Takie działanie to już nie tylko dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców, ale również troska o osoby bezradne i bezdomne.

Dzisiaj, 05.01.br., kilka minut po 5.00, policjanci z wydziału wywiadowczo-patrolowego z Ursusa zostali skierowani na interwencję na ulicę Traktorzystów, gdzie mężczyzna miał wzywać pomocy. Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze niezwłocznie rozpoczęli poszukiwania. Po dokładnym sprawdzeniu terenu, w pustostanie znaleźli leżącego na ziemi 59-latka. Cały czas trząsł się z zimna i nie mógł normalnie rozmawiać. Wezwane na miejsce pogotowie przewiozło wyziębionego mężczyznę do szpitala.

Na szczęście, dzięki szybkiej i sprawnej interwencji funkcjonariuszy nie doszło do tragedii.

Zimową porą na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażone osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997 lub 986, by uchronić kogoś od zamarznięcia i uratować czyjeś życie.

Uwaga: informacje dla osób bezdomnych udzielane są przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego pod bezpłatnym numerem telefonu 987. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia – wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej. Pod numer 987 zatelefonować może również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane.

(KSP / mw)

Powrót na górę strony