Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwy kierowca z zakazem prowadzenia pojazdów trafił w ręce policjanta po służbie

Data publikacji 05.01.2017

Policjant z Komisariatu Policji w Krościenku nad Dunajcem - st. sierż. Roman Potoniec przejeżdżał przez Sądecczyznę gdy zaniepokoił go sposób prowadzenia jednego z pojazdów. Przypuszczał, że kierowca może być pijany i przeczucie go nie zawiodło. Dodatkowo kierujący nie miał prawa prowadzić samochodu aż do roku 2019.

Policjant był na terenie gminy Łącko, gdy przed 23.00 zaniepokoił go sposób prowadzenia daewoo, a dokładnie zjeżdżanie z toru jazdy na pobocze i przekraczanie osi jezdni. Funkcjonariusz podążał za podejrzanym pojazdem. Kiedy kierujący skręcił na jeden z przysklepowych parkingów, bez zawahania przystąpił do akcji. Natychmiast zablokował swoim samochodem wyjazd z parkingu, a następnie pobiegł w stronę daewoo. W tym samym momencie kierujący zdążył wysiąść z samochodu. St. sierż. Roman Potoniec zastawił swoim ciałem drogę mężczyźnie od którego wyczuł silną woń alkoholu, oraz poinformował go że jest policjantem. Wtedy kierujący zaczął szarpać za ubranie funkcjonariusza i próbował uciekać. Policjant został zmuszony do zastosowania chwytów obezwładniających, a następnie skontaktował się z dyżurnym komisariatu w Starym Sączu. Przybyli na miejsce policjanci sprawdzili trzeźwość kierowcy. Jak się okazało, miał on ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna nie miał przy sobie prawa jazdy, zapewne dlatego, że do roku 2019 ma sądownie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Warto pamiętać, że w znowelizowanych przepisach kierowca jadący w stanie nietrzeźwości podlega nie tylko bardziej zaostrzonym sankcjom, ale też dotkliwie odczuwa to finansowo, poprzez orzekane przez sąd wysokie świadczenia pieniężne. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Sąd orzeka również środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za przestępstwo podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony