Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zlikwidowali plantacje konopi

Data publikacji 05.01.2017

Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie wspólnie z funkcjonariuszami ze stargardzkiego wydziału kryminalnego zlikwidowali nielegalną plantację konopi indyjskich, która umiejscowiona była w zbudowanym i zakamuflowanym bunkrze. Na miejscu profesjonalnie zorganizowanej uprawy zatrzymano również 49-letniego mężczyznę oraz zabezpieczono niemal 10 kg suszu i 482 krzewy. Z kolei działania łódzkich i bełchatowskich policjantów doprowadziły do zatrzymania 42-letniego bełchatowianina, który na terenie swojej posiadłości zorganizował uprawę konopi indyjskich. Plantację zlikwidowali też funkcjonariusze z Mławy.

Wczoraj, 04.01.br., na podstawie wiedzy operacyjnej szczecińscy i stargardzcy policjanci zajmujący się przestępczością narkotykową przystąpili do realizacji sprawy, z której na podstawie poczynionych wcześniej ustaleń wynikało, że na terenie posesji jednego z jednorodzinnych domów w podstargardzkiej miejscowości znajduje się profesjonalnie zorganizowana nielegalna plantacja konopi indyjskich.

Tam podczas prowadzonych czynności policjanci kilkadziesiąt metrów od domu ujawnili porośnięty trawą i drzewami bunkier, do którego wejście również było zakamuflowane. Wewnątrz znajdowały się trzy pomieszczenia uzbrojone w lampy, wentylatory, nadmuchy, termometry, suszarnię i mierniki oraz system alarmujący o zbliżających się do posesji „osobach nieproszonych” znajdowała się profesjonalnie zorganizowana nielegalna plantacja konopi indyjskich.

Łącznie na miejscu śledczy zabezpieczyli niemal 10 kilogramów ususzonych roślin, a także 482 krzewy w różnym stadium rozwoju, z których uzyskać można by było kolejnych 10 kilogramów. W trakcie czynności zabezpieczone zostało całe oprzyrządowanie wraz z wagami, miernikami, urządzeniem do foliowania oraz wszystkimi przedmiotami wykorzystywanymi do nielegalnego procederu.

Stargardzcy policjanci na miejscu czynności zatrzymali również 49-letniego właściciela posesji, który już wcześniej notowany był za przestępstwa narkotykowe i podobną „działalność” w tym samym miejscu. W jego domu podczas przeszukania z wykorzystaniem stargardzkiego psa do wyszukiwania narkotyków  policjanci ujawnili ukrytą w skrytce znaczną ilość gotówki. Łącznie było to kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Najprawdopodobniej jeszcze dzisiaj śledczy po szczegółowym zapoznaniu się z materiałem dowodowym mężczyźnie, który przebywa w policyjnym areszcie, przedstawią zarzut posiadania i uprawy konopi mogących dostarczyć znaczną ilość tej substancji.

* * *

Łódzcy i bełchatowscy policjanci przeprowadzili kolejne działania wymierzone w przestępczość narkotykową. Analiza własnych ustaleń doprowadziła kryminalnych do wytypowania posesji, gdzie miała być prowadzona plantacja marihuany. Zgodnie z uzyskanymi informacjami konopie w odpowiednim czasie miały trafić na czarny rynek. Obserwacja prowadzona w początkowej fazie działań i specyficzny zapach marihuany utwierdził funkcjonariuszy w dotychczasowych przypuszczeniach. Kiedy tylko znaleźli się na terenie wytypowanej posesji policjanci szybko zlokalizowali rurę wentylacyjną usytuowaną we frontowej ścianie budynku gospodarczego, z której wydobywał się zapach charakterystyczny dla tego narkotyku. Okna i drzwi budynku były zasłonięte i pozamykane. Szybko okazało się, że osoba podejrzewana o prowadzenie plantacji przebywa pod innym adresem.

42-letni bełchatowianin nie spodziewając się wizyty policjantów nie ukrywał swojego zaskoczenia gdy zapukali do drzwi jego mieszkania. W rozmowie z policjantami przyznał się do prowadzenia uprawy konopi indyjskich. Kryminalni odkryli, że  zatrzymany,  w budynku gospodarczym urządził sobie w pełni kompleksową plantację. Do tego celu wykorzystał odpowiednio przygotowane 4 namioty wyposażone między innymi w specjalistyczne lampy, nagrzewnice i wentylatory.  Rosło w nich 177 roślin marihuany, w różnych fazach wzrostu od 40 do 140 cm. Z zabezpieczonych krzaków można by było uzyskać blisko 3900 gramów gotowego narkotyku. Funkcjonariusze zabezpieczyli też  ponad 13 gramów gotowego do sprzedaży suszu oraz  nasiona, nawozy, elementy instalacji wentylacyjnej i kable elektryczne z programatorami czasowymi.

Bełchatowianin usłyszał już zarzuty, a prokurator zastosował wobec niego policyjny dozór. Za prowadzenie uprawy konopi indyjskich i posiadanie suszu tego narkotyku oraz posiadanie przyrządów służących do prowadzenia uprawy mężczyźnie grozi teraz do 8 lat pozbawienia wolności.

---

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego mławskiej komendy zatrzymali dwie osoby, które w należących do nich mieszkaniach uprawiali konopie indyjskie. Wczoraj mławscy policjanci zatrzymali 44-letniego mężczyznę i 24-letnią kobietę, którzy w mieszkaniach do nich należących uprawiali konopie indyjskie. Funkcjonariusze znaleźli tam 50 roślin konopi indyjskich o różnych fazach wzrostu oraz około 1,5 kg marihuany.

Łączna czarnorynkowa wartość rynkowa ujawnionych narkotyków to blisko 130 tys. zł. Kobieta i mężczyzna zostali osadzeni w policyjnym areszcie. Za nielegalną uprawę konopi grozi im do 8 lat więzienia.

(KWP w Szczecinie/ KWP w Łodzi / KWP w Radomiu / mw / ms)

 • KWP w Łodzi

 • Policjanci zlikwidowali domową uprawę marihuany
 • Policjanci zlikwidowali domową uprawę marihuany
 • Policjanci zlikwidowali domową uprawę marihuany
 • KWP w Szczecinie

 • Policjanci zlikwidowali plantacje konopi
 • Policjanci zlikwidowali plantacje konopi
 • Policjanci zlikwidowali plantacje konopi
 • Policjanci zlikwidowali plantacje konopi
 • Policjanci zlikwidowali plantacje konopi
 • Policjanci zlikwidowali plantacje konopi
 • KWP w Radomiu

Powrót na górę strony