Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nocne szkolenie policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie

Data publikacji 09.01.2017

Po raz kolejny policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie brali udział w ćwiczeniach nocnych, w których doskonalili umiejętności związane z bezpiecznym przeprowadzeniem interwencji z zachowaniem bezpieczeństwa osobistego i zespołowego, bezpiecznego posługiwania się bronią osobistą oraz środkami przymusu bezpośredniego.

Funkcjonariusze łączeni byli w patrole dwuosobowe. Przed wejściem na miejsce interwencji przedstawiana im była sytuacja, do jakiej miało dojść, a z jaką musieli sobie poradzić. Każdy z patroli brał udział w trzech interwencjach.

Jedna z nich to sytuacja, z którą funkcjonariusze służby patrolowej spotykają się prawie codziennie - zakłócenie ciszy nocnej w mieszkaniu przez grupkę nietrzeźwych osób. Podczas tej scenki policjanci musieli uspokoić osoby, które zachowują się głośno i agresywnie, zabrać niebezpieczne narzędzia i przedmioty, które mogłyby zagrozić ich życiu i zdrowiu, a także zatrzymać jedną z osób, która zaczęła grozić policjantom, że ich pozabija, trzymając w ręku siekierę.

W kolejnym zgłoszeniu osoba postronna informowała funkcjonariuszy, że widziała, jak troje ludzi porwało kobietę i wciągnęło ją do domu po przeciwnej stronie ulicy. Najprawdopodobniej mieli ze sobą broń. Dodatkowo okazuje się, że w budynku, w którym znajdować miała się kobieta nastąpiła awaria prądu, a w pomieszczeniach nie było oświetlenia. Zadaniem interweniujących policjantów było przeszukanie pomieszczeń, zatrzymanie napastników oraz udzielenie pomocy pokrzywdzonej.

Na miejscu interwencji policjanci słyszeli wołania o pomoc. Nie wiedzieli jednak, że poza kobietą w pomieszczeniach znajdowali się napastnicy, którzy ukryli się przed interweniującymi policjantami.

W poprzednich edycjach ćwiczeń zainscenizowano pościg za pojazdem z osobą uprowadzoną, interwencję domową, włamanie do mieszkania z ukrywającymi się na miejscu sprawcami, przeszukanie pomieszczeń za osobą poszukiwaną, interwencję domową z przemocą w rodzinie połączoną z udzielaniem kwalifikowanej I pomocy przedmedycznej.

Wszystkie edycje tych szkoleń odbywały się w porach wieczorowo-nocnych, aby przybliżyć naturalne warunki, w których najczęściej przeprowadzane są interwencje policyjne.

(KWP w Olsztynie / mw)

 

 

Powrót na górę strony