Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na lód

Data publikacji 10.01.2017

Niskie temperatury powodują zamarzanie rzek, jezior i zbiorników wodnych. Pamiętajmy, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wodny zawsze jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie! Dlatego dzielnicowi z Żywca regularnie kontrolują teren jezior, sprawdzając czy w ich pobliżu nie ma dzieci bez nadzoru osób dorosłych. Również strzeleccy policjanci kontrolują rejony akwenów zwracając uwagę napotkanym osobom na zasady bezpieczeństwa podczas wchodzenia na lód. Jeżeli nie ma takiej konieczności, apelują aby unikać przebywania na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Wejście na zbyt słaby lód niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw.

Na terenie Żywca i powiatu wystąpują dwa jeziora: żywieckie i międzybrodzkie. Niskie temperatury powodują, że tafla zaróno rzek, jezior, jak i zbiorników wodnych zamarzła. Dbając o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży żywieccy dzielnicowi reguralnie kontrolują teren jezior sprawdzając, czy nie przebywają tam dzieci bez nadzoru dorosłych czy też młodzież. Pamiętajmy, że poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie!

Zbliżające się ferie zimowe to głównie czas wypoczynku dzieci i młodzieży. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdźmy czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.

Aby uniknąć wypadków w trakcie czynnego wypoczynku na śniegu i lodzie, warto stosować kilka niezbędnych rad:

 • w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie
 • kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego
 • jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalki lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec
 • jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej

Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny.

***

Zbiorniki wodne, rzeki, stawy i jeziora pokryte zimą lodem, należą do miejsc bardzo niebezpiecznych i absolutnie nie można rozpatrywać ich w kontekście lodowisk, czy miejsc do zabawy dzieci i młodzieży. Dlatego policjanci z powiatu strzelecko-drezdeneckiego w okresie zimy kontrolują właśnie te miejsca, w których mogą przebywać dzieci, a także osoby dorosłe spędzające swój wolny czas np. wędkując. Należy pamiętać, że dziecko nie jest świadome konsekwencji wynikających z wejścia na lód.

Już wkrótce ferie, zwróćmy szczególną uwagę na nasze pociechy, na to co robią i gdzie się bawią, aby ten czas wolny był dla nich mile zapamiętany i wróciły do szkoły z uśmiechniętymi twarzami. Pomimo silnych mrozów, należy pamiętać o tym, że wchodzenie na lód jest bardzo niebezpieczne. Mimo, że przy brzegu lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to kilka kroków dalej może być już bardzo cienki i kruchy. Pozornie dobrze wyglądający lód pokrywający akwen wodny, w rzeczywistości może być za słaby, aby utrzymać ciężar ludzkiego ciała. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatury powietrza, spada również wytrzymałość lodu. Jeśli idziesz na lód zostaw komuś informacje o miejscu, w które się udajesz oraz o planowanym czasie powrotu. Nie wchodź sam na lód, upewnij się, że jest ktoś w pobliżu i w razie potrzeby, może udzielić Ci pomocy. Zabierz ze sobą telefon komórkowy, by w nagłych przypadkach zaalarmować odpowiednie służby. Policjanci apelują również do wędkarzy, aby przebywając na pokrywie lodowej nie zapominali o swoim bezpieczeństwie. W czasie połowu ryb powinni posiadać ze sobą sprzęt asekuracyjny, np. linę przywiązaną do brzegu.

Policjanci ostrzegają! Dorosła osoba w lodowatej wodzie po minucie traci świadomość, po trzech minutach ciało nie ma już siły, by wydostać się samodzielnie z wody. Jeżeli zobaczymy kogoś kto wpadł pod lód, koniecznie zadzwońmy po pomoc.

KWP w Katowicach, KWP w Gorzowie Wlkp. / ig

 • KWP w Katowicach

 • Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na lód - Żywiec
 • Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na lód - Żywiec
 • Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na lód - Żywiec
 • Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na lód - Żywiec
 • Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na lód - Żywiec
 • Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na lód - Żywiec
 • KWP w Gorzowie Wlkp.

 • Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na lód
 • Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na lód
 • Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na lód
 • Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na lód
 • Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na lód
 • Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na lód

Opis filmu: Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na lód - Żywiec

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 8.85 MB)

Opis filmu: Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na lód

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 17.21 MB)

Powrót na górę strony