Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przełom w śledztwie dotyczącym zabójstwa 17-letniej Iwony Cygan

Czynności prowadzone przez "Archiwum X" Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie spowodowały przełom w śledztwie dotyczącym zabójstwa 17-letniej dziewczyny, które miało miejsce w Szczucinie 18 lat temu. W wyniku intensywnego śledztwa policjanci zatrzymali 6 osób mających związek ze śmiercią Iwony Cygan, w tym na terenie Austrii 46-letniego mężczyznę poszukiwanego europejskim nakazem aresztowania pod zarzutem zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.

Przy sprawie pracuje kilkunastoosobowa grupa policjantów powołana przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, w skład której oprócz policjantów z Archiwum X, wchodzą fachowcy z wydziału dochodzeniowo - śledczego, cyberprzestępczości i innych wydziałów operacyjnych.

W wyniku intensywnego śledztwa policjanci zatrzymali 6 osób mających związek ze śmiercią Iwony Cygan. Zatrzymany wczoraj, 09.01.br., na terenie Austrii 46-letni mężczyzna poszukiwany był europejskim nakazem aresztowania pod zarzutem zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Czterej mężczyźni - zatrzymani wcześniej - przebywają w areszcie tymczasowym. Jeden z nich usłyszał zarzut pomocnictwa, a trzech pozostałych zarzuty związane m.in. z niedopełnieniem obowiązków służbowych. Podejrzaną w tej sprawie jest także kobieta, której przedstawiono zarzut dotyczący zeznania nieprawdy.
 
Przypomnijmy:
 
Do zabójstwa 17-letniej mieszkanki Szczucina ( powiat dąbrowski ) doszło w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 r. Ciało dziewczyny zostało znalezione w miejscowości Łęka Szczucińska, przy wale Wisły znajdującym się w pobliżu drogi prowadzącej w kierunku Warszawy. Zwłoki znalazł przypadkowy mężczyzna, który na tych łąkach wypasał krowy. Sekcja zwłok wskazała na uduszenie jako przyczynę śmierci.
 
Ponieważ  bezpośrednio po zabójstwie nie ustalono sprawcy, śledztwo zostało umorzone jednak policjanci nadal pracowali nad sprawą.
 
Zainteresowało się nią również krakowskie policyjne "Archiwum X". Policjanci po  zapoznaniu się z aktami postępowania i po analizie całego zdarzenia wystąpili do prokuratury z wnioskiem o podjęcie śledztwa.
 
W kwietniu 2016 r. sprawę  zabójstwa przejął Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji  Prokuratury Krajowej w Krakowie prowadząc dalej czynności wraz z "Archiwum X" małopolskiej Policji.   
 
Śledczy przesłuchali szereg świadków, w tym tych, którym prokuratura na wniosek Policji przyznała status świadka incognito.
 
W październiku br. w miejscowości Łęka Szczucińska z inicjatywy policji w ramach śledztwa przeprowadzony  został  eksperyment procesowy przy pomocy najnowszych zdobyczy techniki. Jego celem  było ustalenie istotnych dla śledztwa okoliczności sprawy. Uzyskane rezultaty jak również uzupełniająca opinia biegłego z Collegium Medicum UJ pozwoliły m.in. na przekształcenie kwalifikacji  sprawy z zabójstwa na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. W wyniku tych czynności zabezpieczono także zwój drutu, z którego prawdopodobnie odcięty był fragment będący narzędziem zbrodni.
 
Dzięki bardzo dobrej współpracy pomiędzy Policją a Prokuraturą uzyskano dowody i informacje, dzięki którym osobom podejrzanym przedstawiono zarzuty.

(KWP w Krakowie / mw)
 

Powrót na górę strony