Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grupa oszustów zatrzymana

Data publikacji 11.01.2017

Kryminalni z KWP w Lublinie zatrzymali pięcioro mieszkańców Lublina w wieku 22-35 lat, którzy będą odpowiadać za szereg oszustw popełnianych metodą "na policjanta" Trzy kobiety oraz dwaj mężczyźni w ciągu kilku miesięcy wyłudzili od starszych osób łącznie blisko 300 tys. zł. Najwięcej pieniędzy straciła kobieta, która rzekomemu funkcjonariuszowi przekazała na ulicy 120 tys. zł. Wczoraj troje z zatrzymanych zostało doprowadzonych do Prokuratury, dziś trafi tam kolejnych dwoje. Za oszustwo kodeks karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymanie piątki mieszkańców miasta to efekt operacyjnej pracy policjantów z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie. Są  to trzy kobiety oraz dwaj mężczyźni w wieku 22-35 lat. Wszyscy zostali zatrzymani w miejscach zamieszkania, skąd trafili do policyjnego aresztu.

Jak wynika z ustaleń śledczych, osoby te  brały udział w procederze polegającym na wyłudzaniu pieniędzy od seniorów - mieszkańców Lublina. Pokrzywdzeni myśląc, że mają do czynienia w rozmowie telefonicznej z prowadzącym śledztwo prawdziwym funkcjonariuszem, podejmowali z banku oszczędności i w umówionym miejscu, głównie na ulicy, przekazywali gotówkę rzekomemu stróżowi prawa. Miało to pomóc w zabezpieczeniu pieniędzy przed oszustami  bankowymi.

W ciągu zaledwie kilku miesięcy ubiegłego roku zostało oszukanych 7 osób, na łączną kwotę blisko 300 tys. zł. Najwięcej straciła Lublinianka, która przekazała fałszywemu funkcjonariuszowi 120 tys. zł.

Śledczy ustalili, że wszyscy zatrzymani uczestniczyli w odbiorze gotówki od oszukanych osób, a następnie dokonywali przelewów pieniędzy na ustalone konta.

Wczoraj trojka zatrzymanych została doprowadzona do Prokuratury Rejonowej Lublin-Południe, która prowadzi postępowanie w tej sprawie. Dziś policjanci doprowadzą tam kolejnych dwoje zatrzymanych. Podejrzani trafią dziś przed oblicze Sądu, gdzie zapadnie decyzja co do zastosowania środków zapobiegawczych.

Za oszustwo kodeks karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

Po raz kolejny apelujemy o ostrożność i przypominamy. Oszuści często podają się za członków rodziny, pracowników różnych firm i instytucji a także i za policjantów. Przekazują informację o rzekomym zatrzymaniu kogoś z rodziny, oferują pomoc w trakcie prowadzonego postępowania. Pamiętajmy, w żadnym przypadku funkcjonariusz Policji nie może żądać, ani przyjmować pieniędzy za korzystne zakończenie sprawy. W przypadku podobnych sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką Policji.

Przypominamy o naszej kampanii „Nie daj się oszukać - Oszustom Stop!" .W trosce o mieszkańców regionu przygotowaliśmy spot telewizyjny zrealizowany przez TVP 3 Lublin oraz  spoty radiowe przygotowane przez katolicką rozgłośnię „Radia eR”. Najwięcej wiadomości nasi seniorzy czerpią  bowiem za sprawą informacji i materiałów prezentowanych przez telewizję publiczną. Nagłaśniane przez media zdarzenia, emitowane spoty profilaktyczne mają ogromny wpływ na wzrost świadomości mieszkańców naszego województwa.

KWP w Lublinie / ig

  • Grupa oszustów zatrzymana
  • Grupa oszustów zatrzymana
  • Grupa oszustów zatrzymana
  • Grupa oszustów zatrzymana

Opis filmu: Grupa oszustów zatrzymana

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 6.6 MB)

Powrót na górę strony